Kažimír nepríde na súd v kauze Mýtnik, svedok Jakub objasnil svoju úlohu

Peter Kažimír
Guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír. Foto: archívne, SITA/Ľudovít Vaniher.
  • aktualizované 29. mája 18:55

Výsluchmi svedkov v pondelok pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici pokračovalo hlavné pojednávanie v kauze Mýtnik.

Ako svedok mal pred súd predstúpiť v utorok 30. mája aj exminister financií SR a guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír, ten sa ale ospravedlnil.

Súd ospravedlnenie prijal s tým, že guvernér NBS sa zúčastňuje na medzinárodnej konferencii v zahraničí.

Jakub objasnil svoju úlohu

Svedok, riaditeľ odboru stratégie a rozvoja informačných systémov na Finančnej správe (FS) Peter Jakub, objasnil pred súdom svoju úlohu v rámci posudzovania zmluvných vzťahov, pričom prišiel aj do styku so zmluvami a dodatkami firmy Allexis, ktoré boli v utajenom režime.

„Technická podpora bola hradená na mesačnej báze. Spočívala zo služieb riešenia incidentov a problémov poskytovania služieb na zavolanie, profilaktiky funkcionalít a údržby diela ako informačného systému,“ popísal svedok s tým, že platby boli dohodnuté v zmluvnom vzťahu a boli rámcovo vo výške okolo 100-tisíc eur mesačne na jeden informačný systém.

Na otázku jedného z obhajcov Jakub konštatoval, že v rámci zmlúv s Allexis nič neobvyklé neregistroval, pričom evidoval aj iné projekty, ktoré boli v utajenom režime. Ako príklad uviedol kontrolný výkaz DPH, ktorý dodávala spoločnosť Lynx. Všetky tieto zmluvy boli podľa neho odtajnené, ale nevie o tom, že by voči firme Lynx bolo vedené trestné konanie.

Financovanie projektu eKasa

Spoločnosti Allexis podľa svedka neboli v porovnaní s inými dodávateľmi poskytnuté nijaké úľavy a nezaregistroval žiadne nezrovnalosti. Cena systémov aj ich správa a údržba od firmy Allexis oproti iným informačným systémom sa svedkovi zdá adekvátna.

Jakub tiež uviedol, že FS si obstarala približne pred rokom a pol aplikáciu na mobilné zariadenia, čo nezodpovedá celkovému informačnému systému. „Išlo len o komunikačné rozhranie medzi systémom virtuálnej registračnej pokladnice a podnikateľom. Keď to Finančné riaditeľstvo uvádzalo do prevádzky, tak to bolo len na Androide a nie som si istý, či to už funguje aj na iPhone,“ odpovedal obhajcovi k nákupu systému za 20-tisíc eur finančnou správou. Táto dodávka aplikácie nie je podľa svedka schopná zabezpečiť zákonné povinnosti FS bez systému od spoločnosti Allexis.

Ďalším svedkom je generálny tajomník služobného úradu na ministerstve financií Albín Kotian, ktorý popísal systém a vykonávanie rozpočtových opatrení na ministerstve. Na otázku prokurátora objasnil aj financovanie projektu eKasa, pri ktorom jeho financovanie obsahovalo niekoľko žiadostí o úpravu rozpočtu, ale súčet týchto požiadaviek bol nižší ako schválený rozpočet na financovanie tohto projektu.

Výpoveď kľúčového svedka

V kauze Mýtnik už okrem iných vypovedal kľúčový spolupracujúci svedok – bývalý prezident Finančnej správy (FS) František Imrecze, ktorý popísal svoje pôsobenie v čele FS, jeho úlohu pri presadzovaní riešení od firmy Allexis podnikateľa Michala Suchobu.

Podrobne opisoval aj rolu Jozefa Brhela staršieho, ktorý mu na ročnej báze dorovnával plat sumou 200-tisíc eur ročne v hotovosti.

Pred súdom počas štyroch pojednávacích dní hovoril aj ďalší „kajúcnik“ podnikateľ Suchoba, ktorý žije od roku 2019 aj s rodinou v Spojených arabských emirátoch. Na adresu Suchobu uviedol Brhel st., že „klamal veľa a veľakrát, a bol z toho pred súdom aj veľakrát usvedčený“.

Kauza Mýtnik

Obžalobe v tomto prípade čelí okrem podnikateľa Jozefa Brhela aj jeho syn Jozef, bývalý štátny tajomník ministerstva financií Radko Kuruc, bývalý predstaviteľ finančnej správy Milan Grega, podnikateľ Miroslav Slahučka a právnik Martin Bahleda.

Obžaloba ich viní v rámci piatich skutkov z porušovania povinnosti pri správne cudzieho majetku, machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe, o legalizáciu príjmu z trestnej činnosti alebo o zločin prijímania úplatku.

„Škoda bola vyčíslená počas dokazovania, ktoré sa vykonalo počas vyšetrovania. V tom prvom skutku predstavuje sumu viac ako 45 miliónov eur,“ uviedol prokurátor po prečítaní obžaloby v októbri 2022. Všetci šiesti obžalovaní svoju vinu odmietajú.

Predmetom obžaloby podanej už vo februári tohto roku je obstaranie majetku zo strany štátu v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní, pričom nakladanie so štátnymi prostriedkami malo byť súčasne neefektívne a nehospodárne. Na toto konanie mala nadväzovať legalizačná schéma, ktorej účelom malo byť zneprehľadnenie finančných tokov prostredníctvom zahraničných entít.

S podozrením zo spáchania týchto ekonomických činov úzko súvisia aj dva korupčné delikty. Jeden korupčný skutok sa týka obstarávania majetku na Finančnej správe SR v súvislosti so zákazkami s nízkou hodnotou.

V rámci policajných akcií Mýtnik I až III boli obvinení napríklad podnikatelia Jozef Brhel, Miroslav Výboh, Michal Suchoba, ďalej bývalý prezident finančnej správy František Imrecze, jeho nástupkyňa Lenka Wittenbergerová alebo bývalý štátny tajomník ministerstva financií Radko Kuruc.

Obvinenia sa týkajú korupcie pri verejných obstarávaniach na Finančnej správe SR alebo ministerstve financií alebo ovplyvňovaní legislatívnych procesov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe František ImreczeMartin BahledaMichal SuchobaMilan GregaMiroslav SlahučkaPeter JakubPeter KažimírRadko Kuruc
Firmy a inštitúcie AllexisFinančná správa SRŠpecializovaný trestný súd SR