Každých 30 sekúnd niekto v EÚ utrpí osteoporotickú zlomeninu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sanitka
Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 18. októbra (WEBNOVINY) – Každých 30 sekúnd niekto v Európskej únii utrpí osteoporotickú zlomeninu. Asi polovica všetkých pacientov, ktorí už majú takúto zlomeninu za sebou, sa s ňou stretne opäť.

Riziko vzniku ďalšej zlomeniny narastá s každou novou zlomenou kosťou, pokiaľ nie je osteoporóza včas diagnostikovaná a vhodne liečená. Aj preto je tohtoročná kampaň pri príležitosti Svetového dňa osteoporózy, ktorý už tradične pripadá na 20. októbra, venovaná prevencii vzniku druhej zlomeniny.

Osteoporóza je ochorenie látkovej výmeny kostného tkaniva prejavujúce sa ubúdaním kostnej hmoty, čo vedie k oslabeniu pevnosti kosti, a tým k jej zvýšenej lámavosti. Kosť je živé tkanivo, ktoré tvorí oporu tela, umožňuje pohyb a chráni vnútorné orgány.

Denne počas celého života podlieha zmenám – novotvorbe a odbúravaniu. Tieto zmeny musia byť v dospelosti v rovnováhe. Vo vyššom veku však môže dôjsť k narušeniu kosti, klesá schopnosť novotvorby a prevláda proces jej odbúravania, čo v konečnom dôsledku vedie k osteoporóze.

Sanitka
Foto: SITA

Osteoporóza nie je sprevádzaná žiadnymi príznakmi a jej prvým varovným signálom je zlomenina. Ľudia s týmto ochorením si zlomia kosť aj v dôsledku jemného nárazu, pri páde zo stoja či pri bežných denných aktivitách. Každý rok milióny starších ľudí utrpia zničujúcu zlomeninu bedra v dôsledku banálneho pádu. Podľa odborníkov môže byť práve takáto zlomenina rozsudkom smrti pacienta.

„Osteoporóza ako taká nebolí, avšak zlomeniny, ktoré v jej dôsledku vznikajú, sú bolestivé a významne zasahujú do života nielen postihnutého, ale aj jeho najbližších. Mnohí ľudia, najmä po závažnej zlomenine bedra, nie sú schopní samostatne chodiť, sú odkázaní na pomoc pri každodenných úkonoch a to minimálne na rok. Len približne 20 percent pacientov dosiahne kvalitu života, akú mali pred úrazom a až 25 percent pacientov na následky tejto zlomeniny napriek adekvátnemu ošetreniu do jedného roka umiera,“ uviedol člen výboru Spoločnosti pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí (SOMOK) Peter Maresch.

Sanitka
Foto: flickr.com

Včasná diagnostika a liečba sú kľúčové pri prevencii vzniku série nových zlomenín. Tohtoročná kampaň Medzinárodnej nadácie pre osteoporózu (IOF), do ktorej sa zapája aj Slovensko, preto prostredníctvom hlavných posolstiev apeluje na všetkých, ktorí už zlomeninu mali, aby neváhali a požiadali svojho lekára o zhodnotenie rizika osteoporózy a nechali si zmerať minerálnu hustotu kostí.

Na základe výsledkov lekár potom stanoví odporúčania, ako predísť ďalšej zlomenine. U 80 percent pacientov, ktorí utrpeli zlomeninu, nebolo nikdy posúdené riziko osteoporózy ani neboli na osteoporózu liečení.

„Zlepšenie sekundárnej prevencie si vyžaduje zavedenie optimálneho modelu starostlivosti založeného na vzájomnej koordinácii zainteresovaných strán. Je dôležité dostať tému osteoporózy do povedomia politických predstaviteľov, rozvinúť diskusiu a následne vo vzájomnej spolupráci podniknúť kroky na podporu prevencie a liečby osteoporózy pacientov so zlomeninou,“ povedal predseda výboru SOMOK Juraj Payer.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať