Kauzu Žampovcov rieši aj ministerstvo, do SLA mieri kontrola

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Adam Žampa
Ministerstvo školstva reaguje na medializované vyjadrenie Adama Žampu (na fotografii) a jeho realizačného tímu o financovaní prípravy a následnú snahu odísť reprezentovať Rusko. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 25. marca (WEBNOVINY) – Minister školstva Juraj Draxler, do kompetencie ktorého patrí aj šport, v súvislosti s poslednými udalosťami poslal kontrolu do Slovenskej lyžiarskej asociácie (SLA), v ktorej vládne napätá atmosféra. Kontrolóri z ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu by mali do sídla SLA doraziť už v najbližších dňoch.

Zamerajú sa najmä na nakladanie s finančnými prostriedkami, ktoré lyžiarskej asociácii posiela rezort školstva. Je to jedna z reakcií na medializované vyjadrenie Adama Žampu a jeho realizačného tímu o financovaní prípravy a následnú snahu odísť reprezentovať Rusko.

„Bez ohľadu na túto kauzu treba povedať, že systém financovania športu nie je dobre nastavený a práve preto je potrebné, aby sa zmenili pravidlá a financovanie bolo transparentnejšie,“ uviedol v tlačovej správe rezortu minister Juraj Draxler, ktorý veľké nádeje vkladá do nového zákona o športe: „Verím, že ho verejnosti predstavíme čoskoro.“

Minister školstva Draxler sa na tému kauzy SLA a Adama Žampu stretol už aj s premiérom Robertom Ficom, ktorý ho podporil v jeho snahách urovnať napätú situáciu. Informácie poskytla agentúre SITA hovorkyňa MŠVVaŠ SR Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Ficova vláda sa k športovcom správa ako neschopný manažér

Vláda Smeru podľa strany Most-Híd potvrdzuje, že je neschopná systematických riešení, ktoré by slovenským športovcom zabezpečili adekvátne finančné zázemie pre vrcholový šport. Poslanec Národnej rady SR za Most-Híd Árpád Érsek to vníma ako ďalší dôkaz zlyhania vládnej strany vo vzťahu k slovenským reprezentantom. „Opäť sa potvrdzuje, že táto vláda nedokáže priniesť systematické riešenia na vytvorenie patričného finančného zázemia pre športovcov,“ upozornil Érsek.

Nesystémový prístup podľa jeho slov potvrdil Smer nedávno aj v parlamente. „Ich zákon o príspevku športovému reprezentantovi je toho ďalším príkladom. Most-Híd navrhoval športovcov podporiť systematickejšie – tak, ako je to aj inde v Európe. Predložili sme návrh zákona o príspevku za zásluhy v športovej oblasti, chceli sme zabezpečiť olympijským medailistom doživotnú rentu. Smer to však odmietol a uprednostnil vlastné riešenie, ktoré v skutočnosti nie je riešením,“ pripomenul Érsek.

„Všetci tí, ktorí v športe dlhodobo fungujú, potvrdia, že hlavne vo vodných športoch, streľbe či úpolových športoch boli za úspechmi slovenských reprezentantov najmä peniaze z ich rodinných rozpočtov. Štát podporuje reprezentantov až keď dosiahnu výraznejší úspech – aj to však iba malou čiastkou a na obmedzený čas. Preto sa nečudujme, že športovci odchádzajú do zahraničia, kde je nastavený systém a pravidlá. Slovensku chýba komplexný zákon o športe, ktorý Smer prisľúbil predložiť do konca roka. Treba však povedať, že už včera bolo neskoro,“ dodal poslanec za Most-Híd s tým, že Ficova vláda sa k športovcom správa ako neschopný manažér.

Čo hovoríte na lyžiara Adama Žampu, ktorý chce reprezentovať Rusko?

Jagnešák stojí za Žampom, loď sa potápa

Hladinu športu na Slovensku momentálne čerí kauza avizovaného odchodu reprezentantov v zjazdovom lyžovaní Adama a Andreasa Žampovcov do ruských služieb, keďže sú nespokojní s podmienkami utvorenými na prípravu a športovú činnosť v rodnej krajine. Podporu Žampovi sa rozhodol vyjadriť aj bývalý pilot bobov a štvornásobný účastník ZOH Milan Jagnešák.

„Plne stojím za Adamom a jeho rodinou. Čo sa týka stavu športu v našej krajine, je už dávno po dvanástej. Neverím vlastným očiam, keď vidím, ako sa stavia k prípadu celá športová diplomacia. Okamžite si čistia stôl, koľko dali na športovca a koľko ešte žiadajú. Až na to, že sa loď slovenského športu potápa a všetci sa držia záchranného korýtka. Slovensko potrebuje poriadnu zmenu, staré štruktúry tvrdia muziku, všetko ovládajú a v podstate im je jedno, ako to dopadne. Idú na dôchodok a vy si robte, čo chcete, loď sa potápa,“ uviedol pre agentúru SITA zakladateľ bobového športu na Slovensku M. Jagnešák.

„Ďakujeme za to, že ste nechali rozobrať športoviská, ale aj za tľapkanie pred kamerami po ramenách športovcov, ktorí bojovali za Slovensko s plným nasadením. Vrcholový športovec nemá v našej spoločnosti žiadnu cenu, a pritom reprezentuje v zahraničí našu krajinu pred celým svetom. V iných krajinách majú reprezentanti celospoločenskú podporu,“ dodal.

Asociácia kontrolu víta

Slovenská lyžiarska asociácia víta kontrolu, ktorú do tejto organizácie poslal Minister školstva Juraj Draxler v súvislosti s poslednými udalosťami.

Agentúru SITA prostredníctvom tlačovej správy informoval sekretariát SLA: „Dňa 24. 3. 2015 som sa dozvedel, že v najbližších dňoch by mala do Slovenskej lyžiarskej asociácie prísť kontrola z ministerstva školstva. Kontrolu, ktorú nariadil minister Juraj Draxler, vítam, pretože okrem nakladania s finančnými prostriedkami pomôže aj verejnosti zorientovať sa vo financovaní lyžiarskej asociácie ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu. Po zverejnení výsledkov očakávam, že sa o asociácii prestane hovoriť ako o netransparentnej organizácií. Predpokladám, že rovnako skončíme aj s rôznymi zavádzajúcimi informáciami ohľadom financovania jednotlivých úsekov a lyžiarov,“ reagoval prezident SLA František Repka a skonštatoval, že kontrola môže len potvrdiť súčasný stav – že v asociácii je nedostatok finančných prostriedkov a od toho sa odvíjajú všetky spory.

Repka očakáva ukončenie kontroly do schôdze

Predsedníctvo SLA na svojom 18. zasadnutí minulý týždeň v utorok prijalo rozhodnutie o konaní mimoriadnej členskej schôdze na úseku alpských disciplín. Tá sa uskutoční 18. apríla 2015. Členská základňa tohto úseku, kde je situácia neprehľadná, si zvolí zástupcov, ktorých bude rešpektovať v nasledujúcom olympijskom období.

„Očakávam, že pre mňa, ako prezidenta Slovenskej lyžiarskej asociácie vzíde z mimoriadnej členskej schôdze vedenie, ktoré mi bude partnerom pri rokovaniach v predsedníctve. Máme mnoho podnetných návrhov do budúcnosti. Zlepšenie finančnej situácie oproti minulosti, ale aj celkové fungovanie asociácie chceme riešiť systémovými opatreniami. Na to ale potrebujeme plnohodnotného partnera aj z tohto úseku, rovnako ako zo všetkých ostatných v rámci asociácie,“ uviedol Repka.

V utorok 24. marca poslal prezident SLA list ministrovi Jurajovi Draxlerovi a požiadal ho o osobné stretnutie, na ktorom by prediskutovali situáciu a vysvetlili si postoje vo vzťahu k Slovenskej lyžiarskej asociácii, ale aj k prípadu Adama a Andreasa Žampovcov. Prezident verí, že kontrola z ministerstva bude do termínu mimoriadnej schôdze ukončená a jej výsledky prispejú k objektívnemu rozhodnutiu členskej základne, čo určite pomôže k upokojeniu situácie na úseku alpských disciplín.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Adam ŽampaÁrpád ÉrsekJuraj DraxlerMilan Jagnešák
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR