Kauza krádeží kamiónov pre sýkorovcov sa uzavrela, súd vyniesol verdikt o poslednom z trojice obžalovaných

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Súdy, súd, kladivko
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Kauza krádeže kamiónov spojená so zločineckou skupinou sýkorovcov sa dnes na Najvyššom súde SR uzavrela. Súd totiž rozhodol o odvolaní posledného z trojice obžalovaných Júliusa Kakaša.

Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa súdu Alexandra Važanová, odvolací súd potvrdil obžalovanému trest päť rokov väzenia nepodmienečne a prepadnutie majetku.

Obžalovaní Milko, Išty a Jules

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Banskej Bystrici v tomto prípade v novembri 2020 vyniesol už druhý rozsudok nad trojicou obžalovaných Milanom Duchom, Istvánom Lahom a Júliusom Kakašom. Všetkým trom senát prvostupňového súdu uložil trest prepadnutia majetku v prospech štátu.

Obžalovanému Kakašovi zároveň súd znížil trest odňatia slobody z pôvodných päť a pol roka na päť rokov so zaradením do výkonu trestu do zariadenia s najnižším stupňom stráženia. Proti verdiktu podala trojica obžalovaných odvolanie, István Laho ho však neskôr stiahol. Duchovi odvolací súd v auguste tohoto roku vyhovel a trest prepadnutia majetku u neho zrušil.

Vinní zo založenia zločineckej skupiny

ŠTS už predtým v júni 2017 uložil trom obžalovaným, ktorých uznal za vinných z trestných činov založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a krádeže, nepodmienečné tresty. Duchovi vymeral súd 13 rokov, Lahovi 12 a Kakašovi päť a pol roka väzenia. Zároveň každému uložil aj trest prepadnutia majetku.

Ďalších dvoch obžalovaných senát oslobodil, pretože sa nepodarilo dokázať, že sa na krádeži siedmich kamiónov podieľali. Odvolací Najvyšší súd SR však vec vrátil ŠTS na opätovné prejednanie a rozhodnutie, pričom uznal vinu a tresty odňatia slobody pre Milana Ducha a Istvána Laha.

Usvedčil ostatných páchateľov

Podľa obžaloby sa Milan Ducho, zvaný Milko, István Laho, prezývaný Išty, a Július Kakaš, známy ako Jules, podieľali na krádeži kamiónov ako organizovaná skupina pod patronátom sýkorovcov. Jules navyše spáchal aj zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Jediný sa však k protiprávnemu konaniu priznal a usvedčil ostatných páchateľov.

So svojimi šoférmi sa podieľal na odvoze kamiónov z objektu spoločnosti CD Trade v Malých Bieliciach pri Partizánskom do areálu svojej firmy vo Veľkom Bieli. V roku 2010 sa u neho našli dva z ukradnutých kamiónov s novými značkami a sfalšovanými dokladmi. Jedno z vozidiel Július Kakaš používal za odmenu na skutku.

Sedem kamiónov z areálu v Malých Bieliciach ukradli ešte koncom mája 2006. Krádež si objednali predstavitelia firmy Valder, pretože nevládali splácať leasing. V tejto veci bol sprostredkovateľom s gangom „sýkoriek“ topoľčiansky podnikateľ Jozef Mišenka, ktorého zavraždili v júli 2010. Prokuratúra škodu vyčíslila na viac ako 970-tisíc eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexandra VažanováIstván LahoJozef MišenkaJúlius KakašMilan Ducho
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SRŠpecializovaný trestný súd SR