Karas navrhne predĺžiť čas na implementáciu novej súdnej mapy, zlepší to prípravu celej reformy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viliam Karas
Minister spravodlivosti Viliam Karas. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 7. októbra, 12:42

Minister spravodlivosti Viliam Karas navrhne predĺžiť čas potrebný na riadnu implementáciu novej súdnej mapy o päť mesiacov. Justičná reforma by tak nadobudla účinnosť 1. júna 2023. Vytvorenie dodatočného časového priestoru je podľa ministra nevyhnutné na lepšiu prípravu celej reformy a zníženie rizík, ktoré by inak mohli ohroziť dobré ciele reformy.

Zväčšenie súdnych obvodov

„Súčasný stav personálnych a organizačno-technických príprav objektívne nie je v takom stave, aby sme reformu mohli s čistým svedomím spustiť od januára. V hre je totiž základné právo ľudí na efektívny prístup k súdnej ochrane,“ povedal Karas. Na vytvorení dostatočného časového priestoru na naplnenie cieľov reformy je podľa neho jasná zhoda aj na politickej úrovni.

Súdna mapa je jedným z najväčších zásahov do praktického fungovania súdov v modernej histórii Slovenska. Jej podstata spočíva vo zväčšení súdnych obvodov a úprave príslušnosti jednotlivých súdov. Cieľom je podľa rezortu spravodlivosti zvýšiť efektivitu výkonu súdnej moci a zabezpečiť potrebné investície do špecializácie.

Otvorený dialóg

Úspešná implementácia projektu je zároveň podmienkou pri získavaní prostriedkov z Plánu obnovy. Karas sa domnieva, že v celom procese súdnej mapy došlo k podceneniu partnerskej komunikácie so súdmi.

„Toto sa snažím naprávať. Preto som v každodennom kontakte so sudcami, získavam od nich podnety a vediem s nimi otvorený dialóg. Vychádzam totiž z toho, že žiadna významná reforma nebude mať úspech, ak nebude spojená s aspoň elementárnou akceptáciou odbornej verejnosti,“ uviedol minister.

Vyjasnenie procesu

Rozhodnutiu o návrhu na päťmesačný odklad predchádzal podrobný audit všetkých procesov príprav od personálneho zabezpečenia, financovania, prípravy budov, IT systémov, ako aj viacerých právnych otázok.

Súčasťou navrhovaného riešenia bude okrem dokončenia zameškaných organizačných príprav aj vyjasnenie procesu preraďovania sudcov na novovzniknuté súdy a pracoviská, aby bol čo najviac rešpektovaný princíp dobrovoľnosti.

Kolíkovú celá vec mrzí

Exministerka spravodlivosti a autorka reformy Mária Kolíková vzala rozhodnutie ministra na vedomie, celá vec je jej však ľúto. „Som presvedčená, že reforma bola pripravená tak, aby od 1. januára mohla byť rozbehnutá na súdoch. Venovala som tomu obrovskú energiu aj v komunikácii s celým sudcovským stavom,“ uviedla v stanovisku.

Zároveň Kolíková pripúšťa, že každá takáto veľká reforma sa stretne na začiatku s ťažkosťami a rozumie aj tomu, že ak by sa spýtala sudcov, či ju chcú odložiť, tak by určite povedali áno, čo je prirodzená obava zo zmeny.

Podľa Kolíkovej je však škoda odkladať takúto reformu, pretože každý jeden mesiac už bude chýbať. „Osobitne pri správnych súdoch rozumiem, že tu bolo potrebné urobiť ešte niektoré opatrenia, keďže nedošlo k takému nábehu sudcov na nový súd, preto som aj ministrovi spravodlivosti navrhla, ako to riešiť. V tom sme sa, bohužiaľ, nestretli, ale tiež išlo o riešenie, ako by sa mohli tieto súdy rozbehnúť od 1. januára 2023,“ dodala exministerka.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mária KolíkováViliam Karas
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SR