Kandidát Sulíkovcov na šéfa NBÚ nevyvoláva dôveru u KDH

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Blanárik
František Blanárik Foto: Ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 6. apríla (WEBNOVINY) – Kandidát SaS na šéfa NBÚ Ján Stano nevyvoláva podľa predsedu poslaneckého klubu KDH Pavla Hrušovského dôveru.

„Rešpektujeme právo SaS navrhnúť kandidáta, čo však neznamená jeho automatické zvolenie. Náš postoj je limitovaný morálnym a odborným kreditom kandidáta,“ povedal Hrušovský novinárom.

Podľa neho kresťanskí demokrati zostali prekvapení, že nominant SaS, ktorého Richard Sulík ponúkol v pondelok na rokovaní Koaličnej rady, mal vo svojom životopise uvedené, že v istom období pracoval v SIS. KDH prekáža, že Stano robil v SIS v čase, keď jej šéfoval Ivan Lexa.

Za Blanárika má SaS náhradu

Ak neprejde strane Sloboda a Solidarita (SaS) ako kandidát na šéfa Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) Ján Stano, strana podľa jej predsedu Richarda Sulíka predloží nového kandidáta. „Ak to má byť kardinálny problém, predložíme ďalšieho kandidáta. Kandidátov máme dostatok na to, aby sme v krátkom čase zvolili nového šéfa NBÚ,“ uviedol Sulík dnes na tlačovej besede. Podľa neho túto pozíciu obsadí SaS, aj keď nikde nie je napísané, že to má byť SaS. V pondelok na Koaličnej rade sa podľa Sulíka partneri dohodli, že kandidáta predloží SaS.

Podľa Sulíka v prípade kandidáta na šéfa NBÚ nejde o spor medzi jeho stranou a KDH. „O spore by som nehovoril. Vzťahy sú korektné,“ vyhlásil. Podľa neho aj SaS uplatnila právo veta na kandidáta KDH do dozornej rady nemenovaného podniku.
SaS
Sloboda a Solidarita, Richard Sulík

SaS navrhla Jána Stana v pondelok na Koaličnej rade ako kandidáta na šéfa NBÚ. Koaliční predstavitelia si zobrali čas na rozmyslenie do 11. apríla.

Z viacerých koaličných strán sa však ozýva nesúhlas so Stanovou nomináciou, pretože v SIS pôsobil v rokoch, keď jej šéfoval Ivan Lexa.

Miesto riaditeľa NBÚ sa uvoľnilo po tom, čo František Blanárik odstúpil 7. marca. Vtedy odovzdal do rúk predsedu Národnej rady SR Richarda Sulíka rezignáciu.

Funkčné obdobie sa mu pritom končilo až v septembri 2013. Blanárik zdôvodnil svoju rezignáciu tým, že sa odmieta stať nástrojom spravodajských hier, ktorých cieľom je škandalizácia niektorých ľudí, vrátane jeho osoby, namiesto toho, aby sa hodnotila dosiahnutá úroveň v činnosti NBÚ a jeho postavenie v medzinárodných štruktúrach. Podľa medializovaných informácií Blanárik údajne za komunizmu udával vojenskej kontrarozviedke kamarátov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe František BlanárikIvan LexaRichard Sulík
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieNBÚ Národný bezpečnostný úradSaS Sloboda a Solidarita