Kanada, Británia aj USA ocenili pokrok Slovenska vo vyšetrovaní vraždy novinára Kuciaka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ján Kuciak, Martina Kušnírová
Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 9. decembra (WebNoviny.sk) – Predseda vlády Peter Pellegrini privítal spoločné vyhlásenie veľvyslanectiev Kanady, Holandska, Veľkej Británie a USA, v ktorom ocenili nedávne odsudzujúce rozsudky vo viacerých prípadoch korupcie vysokopostavených štátnych úradníkov a pokrok vo viacerých prebiehajúcich vyšetrovaniach na Slovensku.

Viaceré protikorupčné opatrenia

„Ako je vo vyhlásení uvedené, na Slovensku boli v poslednom období prijaté viaceré dôležité protikorupčné opatrenia, ktoré postupne zvyšujú podporu verejnosti vo verejnú správu a súdnu moc. Vo vyhlásení sú taktiež pozitívne hodnotené policajné vyšetrovania niektorých závažných trestných činov vrátane výrazného pokroku vo vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej,“ reagoval Pellegrini. Uzavrel, že jeho vláda je pripravená aj naďalej aktívne pokračovať v boji proti korupcii.

Veľvyslanectvá tiež ocenili snahy o zlepšenie ochrany oznamovateľov korupcie, ako aj o vytvorenie nezávislého úradu, ktorý bude mať túto ochranu na starosti. Vo vyhlásení pripomenuli, že podľa prieskumov verejnej mienky je dôvera Slovákov v štátne inštitúcie stále nízka.

Najdôležitejšia úloha

Preto niektorí potenciálni oznamovatelia korupcie nechcú riskovať pre obavy, že príslušné štátne orgány ich neochránia. Udalosti po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej vo februári podľa vyhlásenia ukázali, že bojovníci proti korupcii sa nedajú umlčať.

„Hoci investigatívni novinári hrajú dôležitú úlohu pri garantovaní práva verejnosti na prístup k informáciám, občania majú najdôležitejšiu úlohu pri oznamovaní korupcie a požadovaní neskorumpovanej a efektívnej verejnej správy,“ píšu na záver.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján KuciakPeter Pellegrini