Kaddáfího režim mal pomáhať CIA v boji proti teroristom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Libya
Foto: SITA/AP

TRIPOLIS 3. septembra (WEBNOVINY) – Americká Ústredná spravodajská služba (CIA) úzko spolupracovala s tajnými službami líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího.

Vyplýva to z najnovšie zverejnených dokumentov, ktoré sa podarilo získať agentúre Associated Press. Ak sa informácie potvrdia, môže to zhoršiť vzťahy medzi Washingtonom a novou líbyjskou vládou, ktorú pravdepodobne vytvoria povstalci.

Vzťahy medzi CIA a Kaddáfího režimom boli podľa nájdených dokumentov tak blízke, že v roku 2004 sa uvažovalo o stálej prítomnosti amerických agentov v krajine. Počas vlády bývalého amerického prezidenta Georga W. Busha boli niektoré osoby podozrivé z terorizmu prevezené do Líbye na výsluch. Malo by ísť minimálne o osem prípadov. Agenti CIA údajne vysvetľovali líbyjskej tajne službe, ako musia vypočúvať svedkov, aby neporušili ľudské práva. Vyplýva to z informácií, ktoré v sobotu zverejnil americký Wall Street Journal.

Denník New York Times však varuje, že pravosť nájdených dokumentov zatiaľ nie je možné overiť. Dokumenty obsahujú správy z obdobia od roku 2002 do roku 2007, pričom najviac informácií pochádza najmä z rokov 2003 a 2004.

Treba vnímať celý kontext udalosti, uviedli v reakcii pre portál Wall Street Journal americké úrady. V roku 2004 sa podarilo Spojeným štátom presvedčiť režim Muammara Kaddáfího, aby pozastavil líbyjský jadrový program, cituje Wall Street Journal americké úrady.
Z tyrana sa stala karikatúra
Foto: SITA/AP Photo/Francois Mori

Z dokumentov nájdených rebelmi v Tripolise sa píše aj o ďalších úzkych vzťahoch medzi niektorými západnými krajinami a Kaddáfího režimom ako napríklad Veľkou Britániou. Mnohé z nich pritom podporovali vojenskú operáciu Severoatlantickej aliancie (NATO) v Líbyi, ktorej výsledkom bolo víťazstvo opozičných povstalcov.

Niektoré správy naznačujú, že britská tajná služba MI-6 bola ochotná sledovať telefónne čísla podozrivých osôb pre Líbyjčanov

Peter Bouckaert z mimovládnej organizácie Human Rights Watch (HRW), ktorá dokumenty našla, objav označil za „čiernu kapitolu v histórii amerických spravodajských služieb“.

Hovorkyňa CIA Jennifer Youngblood obvinenia zatiaľ odmietla komentovať, ale dodala: „Nemôže prekvapiť, že Ústredná spravodajská služba spolupracuje so zahraničnými vládami pri ochrane našej krajiny pred terorizmom a iným smrteľným nebezpečenstvom.“ Organizácia Human Right Watch dlhodobo kritizuje politiku USA posielať osoby podozrivé z terorizmu do tretích krajín na výsluch. Toto kontroverzné bezpečnostné opatrenie sa datuje minimálne od roku 1995.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie CIA Central Intelligence Agency