Je hrubou nepresnosťou hovoriť o veľkom počte gymnazistov, podľa Dráľa sú i odchýlky v krajoch

Gymnázium, Gymnázium Metodova Bratislava
Gymnázium Metodova v Bratislave. Foto: archívne, SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 5. januára (WebNoviny.sk) – Gymnázií máme niečo vyše 230 a stredných odborných škôl (SOŠ) okolo 440. Uviedol to v rozhovore pre agentúru SITA analytik projektu To dá rozum Peter Dráľ s tým, že na gymnáziách študuje asi tretina súčasnej stredoškolskej populácie a dve tretiny študujú na odborných školách.

„Je hrubá nepresnosť hovoriť o tom, že máme príliš veľa gymnazistov. V iných krajinách je podiel stredoškolákov vo všeobecnom prúde vzdelávania oproti odbornému vzdelávaniu vyrovnanejšia. Keď sa však pozrieme na jednotlivé kraje, vidíme tam aj odchýlky. Napríklad v Bratislavskom kraji je mierne nadpolovičná väčšina gymnazistov, v ostatných krajoch sa to približuje k celoslovenskému priemeru,“ povedal Dráľ.

Podľa neho môže byť to, že v Bratislavskom kraji viac žiakov študuje na gymnáziách spôsobené rôznymi faktormi, napríklad dostupnou ponukou a sieťou škôl.

„Potenciálni študenti možno niektoré odbory SOŠ považujú za málo atraktívne alebo si myslia, že z gymnázia majú viac možností ísť študovať na vysoké školy, čo nemusí byť pravda. My dnes od končiacich žiakov základných škôl chceme, aby si vybrali medzi všeobecným vzdelávaním, alebo aby sa už v tom veku rozhodli pre nejaký konkrétny odbor, budúce povolanie. To je pre mnohých z nich príliš skoro. A na mnohých školách nie je dostatočne rozvinuté ani výchovné a kariérové poradenstvo. Veľa žiakov ešte v tom veku nevie, čo chce robiť, a pri zorientovaní sa ani nedostáva dostatočnú podporu,“ uzavrel analytik.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Dráľ