Japonci úspešne vyslali na obežnú dráhu satelit Optical-8, budú ním sledovať rakety KĽDR (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Japonsko, raketa, satelit
Raketa H2A v piatok úspešne vzlietla so satelitom Optical-8 z vesmírneho strediska Tanegašima. Foto: SITA/Kyodo News via AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Japonsko úspešne vyslalo na obežnú dráhu satelit na zbieranie informácií. Cieľom optického satelitu, ktorý je súčasťou úsilia Tokia o posilnenie vojenských kapacít, je sledovať pohyby vo vojenských lokalitách v Severnej Kórei a zlepšiť reakciu na prírodné katastrofy.

Satelit sa dostal na orbitu

Raketa H2A, za ktorej štartom je spoločnosť Mitsubishi Heavy Industries (MHI), vzlietla so satelitom Optical-8 z vesmírneho strediska Tanegašima. Vládne satelitné spravodajské centrum a MHI uviedli, že štart bol úspešný a satelit sa odpojil od rakety a dostal na plánovanú orbitu.

Optický satelit dokáže zachytiť detailné zábery, hoci jeho schopnosti sú obmedzené počas zlého počasia. Informácie by mal začať dodávať o niekoľko mesiacov.

Japonský program satelitov

Japonsko začalo program satelitov na zber informácií po tom, čo v roku 1998 nad Japonskom preletela severokórejská raketa. Japonsko chce vytvoriť sieť desiatich satelitov, vrátane tých, ktoré majú radary a fungujú aj počas zlého počasia, aby dokázalo zachytiť a poskytnúť včasné varovanie pred možným odpálením rakiet.

Piatkový štart bol pozorne sledovaný, keďže sa uskutočnil pred plánovaným štartom novej rakety H3 vyvinutej MHI a vesmírnou agentúrou JAXA. Ten je naplánovaný na 15. februára. Prvý skúšobný let novej rakety, ktorá je nástupcom H2A, minulý rok zlyhal.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie JAXA Japonská národná vesmírna agentúraMitsubishi Heavy Industries