Jankovská je v zlom psychickom stave a „zrútila sa“, po prepustení z väzby ju zadržali pre kauzu Fatima

Monika Jankovská
Bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská. Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský.
  • aktualizované 4. marca 14:38

Najvyšší súd SR prepustil z väzby na slobodu obvinenú bývalú štátnu tajomníčku Moniku Jankovskú a obvineného bývalého sudcu Krajského súdu Bratislava Richarda Molnára.

Zadržanie pre kauzu Fatima

Jankovská si však dlho slobodu neužila pretože pred nemocnicou pre obvinených v Trenčíne ju čakala polícia.

Podľa medializovaných informácií súvisí jej zadržanie s kauzou Fatima, v ktorej je obvinená. Jankovská podľa svedkov v kauze Fatime pomohla v minulosti získať Petrovi Čongrádymu lukratívny pozemok v Trenčíne za úplatok tri milióny slovenských korún.

Jankovskej právny zástupca Peter Erdös pripomenul, že sudca pre prípravné konanie prepustil jeho klientku z väzby. „Nahradil ju veľmi prísnymi povinnosťami a obmedzeniami. To najprísnejšie bola kontrola technickými zariadeniami. Takzvaný náramok. To znamená, že obmedzil možnosti obvinenej stretávať sa s obvinenými, so svedkami, prípadne iným spôsobom mariť vyšetrovanie,“ uviedol Erdös.

Najvyšší súd od obvinenej žiadal aj 100-tisíc eurovú peňažnú záruku, ktorú obvinená zaplatila.

Jankovská je v zlom psychickom stave

Právny zástupca potvrdil, že obvinenú zadržala polícia pre kauzu trenčianskeho baru Fatima. Vyšetrovateľ mu oznámil, že existujú obavy, že by mohla Jankovská ovplyvňovať svedkov alebo spoluobvinených a pokračovať v trestnej činnosti.

„Treba zároveň k tejto trestnej veci povedať, že väčšina z obvinených s výnimkou jedného, je na slobode,“ pokračoval Erdös. Zástupca zdôraznil, že Jankovská je v zlom psychickom stave a „zrútila sa“. Požiadal preto vyšetrovateľa, aby obvinenú previezli na vyšetrenie do nemocnice. Vyšetrovateľ tejto žiadosti vyhovel.

Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) prepustil Jankovskú z väzby na slobodu 16. februára. V prípade obvineného sudcu Molnára sudca zamietol jeho žiadosť o prepustenie z väzby a, naopak, väzbu predĺžil do 11. júna. Rozhodnutie však nebolo právoplatné. Prokurátorka Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Valéria Simonová voči nemu podala sťažnosť.

Jankovskú a Molnára zadržali v marci 2020 v rámci akcie Búrka, ktorá bola zameraná na korupčnú trestnú činnosť sudcov. Odvtedy sú bývalá štátna tajomníčka a sudca stíhaní väzobne. Jankovskú museli 31. januára tohto roku eskortovať z banskobystrickej väznice do nemocnice. Dôvodom prevozu bolo nadmerné užitie liekov proti úzkosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Monika JankovskáRichard Molnár
Firmy a inštitúcie NAKA Národná kriminálna agentúraNS Najvyšší súd SRŠpecializovaný trestný súd SR