Jadrový dozor vyjadril nespokojnosť s Atómovou elektrárňou Mochovce, na dostavbe sú nedorobky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mochovce
Pohľad na Atómovú elektráreň v Mochovciach. Foto: archívne, SITA/Martin Havran
Banner, SPP

Slovenské elektrárne čaká na v súčasnosti dostavovanom treťom bloku Atómovej elektrárne Mochovce ešte veľa práce.  ÚJD opakovane vyjadroval nespokojnosť s veľkým počtom nedorobkov a nedostatkov na treťom mochoveckom bloku.

Synergický efekt nedostatkov

„Vzhľadom k tomu, že by sa mohol prejaviť synergický efekt väčšieho počtu zdanlivo nesúvisiacich menších nedostatkov, čo by potenciálne spôsobilo komplikácie počas uvádzania bloku do prevádzky, zdôrazňuje, že nepovolíme zavezenie jadrového paliva do reaktora a začiatok uvádzania jadrového bloku do prevádzky bez ich odstránenia,“ zdôraznil úrad.

Inšpektori ÚJD kontrolovali počas celej horúcej hydroskúšky vykonávanie testov zariadení a systémov a splnenie ich kritérií úspešnosti priamo na mieste. Slovenské elektrárne predkladali inšpektorom v Mochovciach predbežné vyhodnotenie úspešnosti vykonaných testov po ukončení jednotlivých podetáp horúcej hydroskúšky.

Záverečnú správu predložili Slovenské elektrárne inšpektorom ÚJD v prvej polovici júna.  ÚJD však požiadal Slovenské elektrárne o podrobnejšiu analýzu výsledkov niektorých testov, ktoré boli zrealizované počas horúcej hydroskúšky.

Zvážanie jadrového paliva

Tretí blok Atómovej elektrárne Mochovce by mal byť podľa ostatných vyjadrení manažérov Slovenských elektrární v poslednom štádiu pred zavážaním jadrového paliva do reaktora. Technicky by mal byť tretí blok pripravený na zavážanie jadrového paliva v septembri tohto roku.

Tretí blok by mali Slovenské elektrárne podľa ostatných vyjadrení uviesť do prevádzky začiatkom budúceho roka, štvrtý zhruba o rok neskôr. Dostavba dvoch mochoveckých blokov by si mala podľa ostatného rozhodnutia akcionárov Slovenských elektrární vyžiadať necelých 5,7 miliardy eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať