Izraelskí agenti vraj počas leta zastrelili v Iráne druhého muža teroristickej siete al-Kájda

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Al Káida
Foto: ilustračné, SITA/AP

Izraelskí agenti údajne v auguste zastrelili v Iráne druhého najvyššie postaveného muža teroristickej siete al-Kájda. Informoval o tom v sobotu denník New York Times (NYT). Odvolával sa na zdroje z prostredia amerických tajných služieb, odkiaľ mal prísť podnet na vykonanie operácie.

Vyše dvesto mŕtvych

Abdalláh Ahmed Abdalláh, známy aj pod menom Abú Muhammad al-Masrí, sa považuje za jedného z hlavných strojcov vražedných útokov na ambasády USA v Keni a Tanzánii. V roku 1998 pri nich zahynulo 224 ľudí.

Podľa NYT al-Masrího 7. augusta v Teheráne zastrelili dvaja muži, ktorí okolo neho prechádzali na motorke. Spolu s ním mala zahynúť aj jeho sestra. Podľa denníka sa Irán pôvodne snažil al-Masrího smrť utajiť.

Iránske a libanonské médiá v tom čase za obete útoku zo 7. augusta označili libanonského profesora histórie a jeho dcéru.

Irán tvrdenia odmieta

Irán tvrdenia amerického denníka odmieta. Ministerstvo zahraničných vecí v Teheráne v sobotu vyhlásilo, že členovia al-Kájdy sa v krajine nenachádzajú.

Zdroje NYT však tvrdia, že al-Masrí žil v Iráne od roku 2003. Povodne vraj v domácom väzení, neskôr sa mal pohybovať voľne. Predstavitelia USA a Izraela záležitosť zatiaľ nekomentovali.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Abdalláh Ahmed AbdalláhAbú Muhammad al-Masrí