Džihádisti utekajú z Mósulu, vodca Islamského štátu priznal porážku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Iraq Mosul
Iracká federálna polícia s ukoristenou vlajkou Islamského štátu v západnom Mósule. Foto: SITA/AP

ARBÍL 1. marca (WebNoviny.sk) – Príslušníci i velitelia jednotiek extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) opúšťajú svoje pozície v západnej časti irackého mesta Mósul, ktorú sa v rámci svojej ofenzívy snažia ovládnuť iracké vládne sily a ich spojenci. Podľa spravodajskej televízie CNN o tom informoval veliteľ jednotiek irackej federálnej polície Ráid Šákir Džaudat.

„Teroristická organizácia Dáiš (IS) je v stave šoku,“ uviedol generál s tým, že medzi islamistami vládne zmätok a porazenecké nálady. „Správy našej rozviedky z terénu svedčia o tom, že teroristická organizácia sa rozpadá a jej velenie uteká z Mósulu,“ spresnil iracký generál.

Spojenými štátmi podporované iracké vládne sily získali tiež kontrolu nad cestou spájajúcou Mósul so strategicky dôležitým mestom Tal Afar, ktoré ešte stále ovláda Islamský štát. Týmto manévrom islamisti prišli aj o poslednú únikovú trasu z Mósulu.

Al-Bagdádí priznal porážku džihádistov

Vodca organizácie Islamský štát abú Bakr al-Bagdádí už priznal porážku džihádistov v nedávnych bojových operáciách a vyzval svojich prívržencov, aby sa stiahli a skryli v horách. Informovala o tom v stredu iracká televízia as-Súmaríja s odvolaním sa na zdroje v irackej provincii Ninive. Bagdádí označil svoj príhovor za rozlúčkový a dal ho šíriť kazateľom verným IS.

Podľa zmieneného zdroja kazatelia začali hovoriť o porážkach, ktoré IS zaznamenal nielen v provincii Ninive, ale aj v ďalších oblastiach Iraku. Bagdádího príhovor obsahoval aj výzvu príslušníkom IS, aby sa stiahli do horských, ťažko prístupných oblastí Iraku a Sýrie.

V januári armáda dobyla východ mesta

Boje o Mósul trvajú od vlaňajšieho októbra. V januári vládne sily dobyli východnú časť mesta. Západnú časť ešte stále ovládajú džihádisti. Podľa vojenských pozorovateľov ide o náročnú operáciu. V tejto časti mesta sa nachádza zrejme až 750.000 ľudí. Ide o husto osídlené štvrte s úzkymi ulicami, kam je ťažký prístup vojenskej techniky. Hrozí tam, že počas pouličných bojov dôjde aj k obetiam na životoch z radov civilistov.

Iracká armáda však v pondelok dobyla západnú stranu kľúčového, ale poškodeného mosta cez rieku Tigris v Mósule. Teraz má v pláne vybudovať pontónový most, aby jej slúžil ako zásobovacia trasa.

Zo západného Mósulu ušli tisíce ľudí

Boje v západnej časti Mósulu spôsobili, že svoje domovy tam od 19. februára opustilo približne 14.000 ľudí, informovalo iracké ministerstvo pre presídlencov a migrantov. Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych operácií podľa CNN uviedol, že ľuďom utekajúcim z oblastí pod kontrolou IS poskytuje potraviny a vodu. Úrad však súčasne upozornil, že civilisti, ktorí zostali vo štvrtiach na juhu a západe Mósulu, nemajú prístup k pitnej vode.

Iracké ministerstvo okrem toho informovalo, že počet vnútorne presídlených ľudí v rámci územia Iraku sa znížil z pôvodných 4,3 milióna na 2,7 milióna. Ministerstvo vysvetlilo, že asi 1,6 milióna ľudí sa vrátilo do svojich dedín a miest.

O ovládnutie Mósulu, ktorý je hlavným mestom severoirackej provincie Ninive, sa od 17. októbra usilujú príslušníci irackej armády, kurdských polovojenských jednotiek péšmarga, sunnitských kmeňových jednotiek a Bagdadom schválených šiitských milícií. Zo vzduchu ich podporuje medzinárodná koalícia vedená Spojenými štátmi.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Abú Bakr al-Bagdádí
Firmy a inštitúcie Islamský štát