Íri nedokázali zvoliť nového premiéra ani na druhý pokus

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Enda Kenny
Enda Kenny ostáva dočasným premiérom Írska. Foto: Enda Kenny

Dublin 6. apríla (WebNoviny.sk) – Írski zákonodarcovia drvivou väčšinou odmietli všetkých troch kandidátov na post premiéra. Krajina tak naďalej zostáva v politickej patovej situácii – bez lídra ďalšej vlády.

Ide pritom už o druhý raz, čo írski poslanci nedokázali zvoliť nového ministerského predsedu od všeobecných volieb, ktoré sa v krajine konali 26. februára, píše agentúra AP.

Tieto voľby zanechali dvoch tradičných súperov – stranu Fine Gael dočasného premiéra Endu Kennyho a stranu Fianna Fáil pod vedením Micheála Martina – fakticky bok po boku v roztrieštenom parlamente. Korene týchto stredopravých subjektov siahajú do opačných spektier občianskej vojny z rokov 1922-23.

Po tom, ako Kenny ani Martin nezískali premiérsky mandát, však obaja politici potvrdili, že sa čoskoro stretnú a budú rokovať o vytvorení eventuálnej koalície. Zatiaľ čo Kenny dostal od svojej vlastnej strany všetkých 51 hlasov, Martin od svojej iba 43. Socialistka Ruth Pottingerová, ktorá je treťou kandidátkou na premiérsky post, získala desať hlasov. Na zvolenie nového premiéra je v 158-člennom írskom parlamente potrebných najmenej 79 hlasov.

Ak by koaličné rokovania nepriniesli úspech, Kenny by mohol vypísať v tomto roku už druhé voľby, čo Írsko nezažilo od roku 1982. Rekordná dĺžka bezvládia predstavuje v krajine 48 dní, keď po voľbách v novembri 1992 došlo k podpísaniu koaličnej dohody až v januári nasledujúceho roka.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať