Transsexuáli si v Írsku môžu zmeniť pohlavie aj bez zákroku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Transsexuálka Jenna Talacková
Foto: SITA/AP

DUBLIN 16. júla (WEBNOVINY) – Írsky parlament odhlasoval v stredu večer zákon, ktorý prvýkrát umožní transrodovým ľuďom v krajine zmeniť si pohlavie v dokladoch aj bez podstúpenia lekárskych zákrokov či zmeny rodinného stavu.

Úprava pod názvom zákon o uznávaní rodu má začať platiť do konca júla, informovala vo štvrtok agentúra Reuters. Írsko sa tak stáva po Dánsku a Malte tretím štátom EÚ, ktorý uznáva právo transrodových osôb starších ako 18 rokov na zmenu pohlavia po právnej stránke.

Zákony vo väčšine európskych krajín v súčasnosti dovoľujú občanom s odlišnosťami v rodovej identite úradnú zmenu pohlavia len vtedy, ak podstúpia príslušné chirurgické zákroky a sterilizáciu, nechajú si diagnostikovať duševnú poruchu a prípadné manželstvo ukončia rozvodom.

Transrodoví ľudia v Írsku dosiahli uznanie svojich nárokov iba niekoľko mesiacov po referende, v ktorom Íri podporili uzákonenie manželstiev medzi osobami rovnakého pohlavia. Podľa agentúry Reuters ide o „dramatický spoločenský posun“, keďže Írsko je tradične katolíckou krajinou, kde zákony ešte začiatkom 90. rokov zakazovali homosexuálne správanie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať