Iránsky vodca prepovedá Rijádu boží trest za smrť duchovného

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nimr al nimr
Irán sľubuje tvrdú pomstu za popravu duchovného.

Dubaj 3. januára (WebNoviny.sk) – Po iránskom najvyššom vodcovi Alím Chameneím odsúdil dnes popravu šiitského duchovného Nimra an-Nimra v Saudskej Arábii aj iránsky prezident Hasan Rúhání, ktorý však zároveň skritizoval ako „neospravedlniteľný“ následný útok rozhnevaného davu na saudskoarabské veľvyslanectvo v Teheráne.

Podľa Rúhaního vyjadrení, ktoré cituje agentúra AP, dostalo iránske ministerstvo vnútra príkaz pozatýkať osoby zodpovedné za napadnutie veľvyslanectva a odovzdať ich súdom, aby „sa navždy skoncovalo s takýmito škaredými činmi“. Aktérov útoku z noci nadnes pritom označil za „extrémistov“.

Iránci protestujúci proti poprave an-Nimra vtrhli do budovy saudskoarabského veľvyslanectva v Teheráne, kde ničili zariadenie, zakladali požiare a rozhadzovali papiere zo strechy. Iránske orgány dnes oznámili, že v súvislosti s touto udalosťou zatkli 40 ľudí podozrivých z podielu na výtržnostiach.

Napriek oficiálnym výzvam, aby sa protesty pred saudskoarabským veľvyslanectvom neopakovali, sa dnes podľa svedkov na tomto mieste opäť zhromaždilo približne 400 ľudí. Na priľahlej ulici sa tiež objavila nová tabuľka s nápisom „Ulica šejka an-Nimra“.

An-Nimra považovaného sa vodcu hnutia za zrovnoprávnenie šiitskej menšiny v Saudskej Arábii popravili v sobotu spolu ďalšími 46 osobami usvedčenými prevažne z terorizmu. Tento popredný klerik v minulosti otvorene kritizoval saudskoarabskú vládu, popieral však, že by obhajoval násilie.

Ajatolláh Chameneí stojaci na čele iránskeho šiitského režimu dnes opätovne odsúdil „nespravodlivé preliatie krvi tohto utláčaného mučeníka“ a varoval saudskoarabských politikov pred „božím trestom“. Iránske revolučné gardy pred tým avizovali „krutú pomstu“ vedúcu k pádu saudskoarabského „proteroristického a protiislamského režimu“.

Popravu saudskoarabského duchovného v uplynulých hodinách odsúdili aj ďalší zahraniční predstavitelia vrátane irackého ajatolláha Alího Sistáního a generálneho tajomníka OSN Pana Ki-muna. Členovia rodiny popraveného ohlásili zámer držať trojdňový smútok, pričom tvrdia, že im odmietli vydať jeho telo s odôvodnením, že je už pochované na utajenom mieste.

Poprava an-Nimra vyvolala pobúrenie v šiitských komunitách na celom Blízkom východe a sú preto obavy, že verejný pohreb by viedol k nepokojom.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Hasan RúháníNimr al-Nimr