Spojené štáty americké zmiernia cestovné obmedzenia uvalené na iránsky tím počas majstrovstiev sveta vo futbale, čo im umožní prísť do Seattlu dva dni pred ich ďalším zápasom, uviedlo americké ministerstvo vnútornej bezpečnosti.
Predstavovatelia ázijského celku sa sťažovali, že na duely v Los Angeles mohli prísť iba deň pred výkopom – a museli odísť takmer hneď po skončení stretnutia.

Beiranvand ako Lašák v Göteborgu. Iránsky brankár predviedol zákrok svetového šampionátu - VIDEO
Rovnaký protokol
„Na tretí zápas Iránu v Seattli 26. júna má tím povolené prísť do USA dva dni pred súbojom,“ povedal hovorca ministerstva.
„Ale aj naďalej budú musieť odísť v deň konca súboja. Celkové bezpečnostné opatrenia a protokol sú rovnaké. Naďalej sme odhodlaní zabezpečiť čo najbezpečnejší turnaj pre hráčov, personál aj fanúšikov,“ doplnil.
Hovorca iránskeho tímu pre agentúru AFP potvrdil, že tím opustí Tijuanu – mexické mesto, kde má základňu – v stredu 24. júna pred zápasom proti Egyptu v piatok 26. júna.

Takmer štvrtina hráčov na MS reprezentuje inú krajinu než svoje rodisko. Ako migrácia mení futbal - VIDEO
V prvom dueli remizoval národný tím s Novým Zélandom 2:2 a potom aj s Belgickom 0:0. S náročnými podmienkami sa hráči popasovali nadmieru a dostali pochvalu do trénera Amira Ghalenoeia. Predtým povedal, že Irán je „najviac utláčaný tím na majstrovstvách sveta“.
Niekoľko štátov na MS pricestovalo do hostiteľského mesta deň pred zápasom, čo je štandardný postup podľa pravidiel FIFA, ktoré však umožňujú príchod dva dni vopred „vo výnimočných prípadoch“.

Iránci sa sťažujú na FIFA. Podali žiadosť o skorší presun na zápas, ale Američania im nevyhoveli
Prípravy na turnaj pre Irán boli poznačené početnými neúspechmi mimo ihriska. Vojna, ktorú vo februári proti Iránu začali Spojené štáty americké a Izrael, spochybňovala účasť tímu až do poslednej chvíle.
Pôvodne plánovali zriadiť základný tábor v Arizone, ale na poslednú chvíľu sa rozhodli pre Tijuanu, pričom USA odmietli udeliť víza tuctu členov podporného personálu.

