Irán bude v raketovom programe pokračovať, Alí Chameneí odsúdil sankcie zo strany USA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Raketa irán
Foto: ilustračné, SITA/AP

TEHERÁN 3. augusta (WebNoviny.sk) – Najvyšší iránsky duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí vo štvrtok odsúdil nové sankcie USA voči Teheránu a vyhlásil, že krajina bude pokračovať vo svojom raketovom programe.

Washington vraj „využije každú zámienku, aby vyvolal hádku s Iránom“, povedal ajatolláh na ceremónii, počas ktorej potvrdil druhé funkčné obdobie pre prezidenta Hasana Rúháního. Sankcie podpísal v stredu americký prezident Donald Trump.

Vypustíte raketu so satelitom a oni hneď kričia,“ uviedol Chameneí, pričom odpálenie označil za „vedeckú a technickú prácu, ktorá je rutinná a nevyhnutná„. Americkú vládu zároveň odsúdil ako „hlavného agresora a najnehanebnejšieho“ nepriateľa Iránu. Chameneí, ktorý má posledné slovo vo všetkých štátnych záležitostiach islamskej republiky, tiež zdôraznil, že odpoveďou na nepriateľstvo je „stať sa ešte silnejším„.

Trump v stredu podpísal balíček sankcií proti Rusku, Severnej Kórei a Iránu, ktorý v oboch komorách Kongresu väčšinovo podporili demokrati aj republikáni. Zároveň však vyhlásil, že s ním nesúhlasí, pretože mu budú zväzovať ruky pri rokovaniach s týmito krajinami.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ajatolláh Alí ChameneíAlí ChameneíDonald Trump