Iracké jednotky v západnom Mósule postupujú, džihádisti utekajú do sýrskej Rakky

Irak, Mósul
Foto: ilustračné, SITA/AP

MÓSUL 7. marca (WebNoviny.sk) – Jednotky irackej vládnej armády obsadili v utorok komplex budov regionálnej vlády v západnej časti Mósulu. V ich rukách sa nachádza aj budova múzea, pobočka centrálnej banky, radnica a sídlo provincie Ninive.

K tomuto vývoju došlo dva týždne po začatí novej fázy vojenskej operácie vládnych síl, ktorej cieľom je oslobodiť od Islamského štátu (IS) aj západnú časť Mósulu.

Veliteľ operácie generál Abdal Amír Rašíd Jaralláh spresnil, že vládni vojaci vyvesili na vládnych budovách iracké štátne vlajky. Dodal, že pod kontrolou vládnej armády je aj druhý most cez rieku Tigris. Všetkých päť mostov, ktoré v Mósule spájali pravý a ľavý breh Tigrisu, bolo poškodených pri náletov spojených lietadiel koncom minulého roka. Cieľom bolo sťažiť presuny jednotiek IS.

Velitelia jednotiek Islamského štátu vydali rozkaz, aby sa vojaci IS okamžite stiahli z Mósulu a presunuli sa do sýrskej Rakky, ktorá zostáva stále baštou islamistov. S odvolaním sa na zdroj v Mósule o tom informovala iracká televízia as-Sumaríja (Alsumaria News). Podľa citovaného zdroja vedenie IS nachádzajúce sa v Rakke nariadilo, aby „armáda kalifátu“ okamžite zničila svoj hlavný štáb v Mósule, opustila toto mesto a čo najskôr sa vydala na cestu do Sýrie, píše agentúra RIA Novosti.

Vodca organizácie IS abú Bakr Baghdádí už nedávno priznal porážku džihádistov v najnovších bojových operáciách a vyzval svojich prívržencov, aby sa stiahli a skryli v horách. Baghdádí označil svoj príhovor za rozlúčkový a dal ho šíriť kazateľom verným Islamskému štátu. Baghdádího príhovor obsahoval aj výzvu príslušníkom IS, aby sa stiahli do horských, ťažko prístupných oblastí Iraku a Sýrie.

Podľa údajov OSN sa v západnej, islamistami ovládanej časti Mósulu, naďalej zdržiava do 700.000 ľudí. Od vlaňajšej jesene, keď sa začala operácia vládnych síl, mesto opustilo takmer 200.000 ľudí.

 

 

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát