Zavraždili reportéra Jána Kuciaka a jeho partnerku, k vražde sa už vyjadril policajný prezident

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tibor Gašpar
Prezident Policajného zboru Tibor Gašpar. Foto: SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 26. februára 11:39

BRATISLAVA 26. februára (WebNoviny.sk) – Vo Veľkej Mači zastrelili reportéra Aktualít Jána Kuciaka a jeho priateľku. Úkladná vražda súvisí pravdepodobne s jeho investigatívnou činnosťou, informoval policajný prezident Tibor Gašpar. Ján Kuciak mal 27 rokov a venoval sa hlavne podozreniam z daňových podvodov ľudí, ktorí sú blízko Smeru.

Na prípade pracuje aj NAKA

Ako Gašpar informoval, v nedeľu o 21:35 políciu kontaktovala matka poškodenej s tým, že sa nevie spojiť s dcérou. Polícia o 22:30 vykonala previerku vo Veľkej Mači, uvideli osobu ležiacu na zemi, zavolali ďalšie zložky vrátane záchranky. V dome našli dve mŕtvoly, novinára zastrelili do hrude, jeho partnerku do hlavy.

Gašpar prisľúbil, že na vyšetrovanie nasadia „všetky možné kapacity“, na prípade pracuje aj NAKA. Gašpar v pondelok na tlačovej besede dodal, že Slovensko ešte nečelilo takémuto bezprecedentnému útoku na novinára, vyjadril úprimnú sústrasť rodine, kolegom a celej novinárskej obci.

Zastrelená priateľka Jána Kuciaka Martina K. sa s príbuznými podľa Gašpara naposledy skontaktovala vo štvrtok, čas smrti preto polícia odhaduje niekedy v čase od štvrtku do nedele. Viac informácii by podľa policajného prezidenta mala poskytnúť pitva oboch osôb. Zbraň sa podľa Gašpara na mieste nenašla.

Gašpar tiež zdôraznil, že polícia je v kontakte s vedením redakcie Aktuality.sk a niektorým jej členom bude poskytnutá ochrana. „Budú vypočuté všetky osoby, ktoré majú súvislosť s prípadmi, na ktorých Kuciak pracoval,“ uviedol Gašpar s tým, že polícia sa zameria na prípady, ktorým sa zavraždený reportér venoval.

Zároveň vyzval novinárov, ktorí majú pocit, že v súvislosti s témami, na ktorých pracujú, by mohli byť ohrození, aby spolupracovali s políciou. „Pevne verím, že išlo o ojedinelú udalosť,“ dodal s tým, že v rámci vyšetrovania tohto prípadu chce dávať verejnosti pravidelné odpočty.

Vyjadrenie Ringier Axel Springer Slovakia

Napriek tomu, že celkové pozadie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky ešte nie je úplne objasnené, existuje dôvod domnievať sa, že tento zločin súvisí so súčasnou investigatívou nášho kolegu. Uvádza sa to vo vyjadrení spoločností Ringier Axel Springer Slowakia, Ringier Axel Springer Media, Ringier a Axel Springer SE.

„Sme šokovaní a zhrození správou, že Ján Kuciak a jeho partnerka sa pravdepodobne stali obeťami krutej popravy. Napriek tomu, že celkové pozadie ešte nie je úplne objasnené, existuje dôvod domnievať sa, že tento zločin súvisí so súčasnou investigatívou nášho kolegu. Ján Kuciak pracoval pre Ringier Axel Springer Slovakia tri roky,“ píše sa vo vyjadrení, ktoré agentúre SITA poskytol Peter Porubský z Ringier Axel Springer Slovakia.

„Smútime s jeho rodinou, priateľmi a kolegami. Budeme robiť všetko, čo je v našich silách, aby sme podporili orgány činné v trestnom konaní pri identifikácii páchateľov. V prípade, že tento zločin bol pokusom odradiť nezávislého vydavateľa, akým Ringier Axel Springer je, od odhalenia porušení zákona, použijeme to ako príležitosť na ešte väčšie posilnenie našej novinárskej zodpovednosti,“ dodáva sa v stanovisku s tým, že v mene všetkých kolegov vyjadrili rodine aj blízkym úprimnú sústrasť.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Kuciak