Imunoalergológ varuje: Toto treba vedieť o vitamíne C a alergických reakciách

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Little girl is blowing her nose while sitting on green meadow
Foto: inPHARM

Aký má súvis táto dôležitá látka s alergiou, chronickou nádchou, zápalmi či potravinovou intoleranciou? Odborník tvrdí, že vplyv vitamínu C na naše zdravie je veľmi dôležitý i v tomto nečakanom prípade.

Vitamín C je nenahraditeľná látka, ktorá má výrazný podiel na zdraví nášho organizmu. Pôsobí nielen na imunitný systém, kde je účinný v boji s infekciami, ale rovnako je dôležitý aj jeho vplyv na alergické prejavy, o ktorom málokto vie.

Vitamín C a alergické reakcie

Alergická reakcia je sprevádzaná zvýšeným vyplavovaním histamínu z buniek, ktorý je zodpovedný za mnohé alergické prejavy (opuch slizníc, svrbenie atď.) a tiež za anafylaktickú šokovú reakciu. Jeho vysokú hladinu môže regulovať do značnej miery vitamín C. Vedci zistili priamu závislosť vyplavovania histamínu od hladiny vitamínu C v krvi.  Čím je hladina vitamínu v krvi nižšia, tým viac sa vyplavuje histamín a naopak. Proti alergii sa teda dá bojovať pomocou tejto dôležitej látky.

2 4.jpg
Foto: inPHARM

Alarmujúci nedostatok vitamínu C

Mnohí z nás dobre poznajú príbehy námorníkov, ktorí v minulosti umierali na skorbut – nedostatok vitamínu C. Avšak pozor, tento problém nie je ani zďaleka minulosťou. Odborníci varujú, že napriek množstvu zeleniny a ovocia veľa ľudí trpí nízkou hladinou vitamínu C.

Potvrdzuje to i prieskum z roku 2011, ktorý odhalil, že až pätina (20%) inak zdravých obyvateľov Európy nemá dostatočný príjem vitamínu C. Nie je to inak ani v Kanade, kde na vzorke 979 študentov  z Univerzity v Toronte zistili, že 14% z nich malo nízku hladinu vitamínu C a 33% zníženú hladinu.

Tento problém sa týka i Slovenska. Napríklad bratislavský imunoalergológ Boris Hruškovič tvrdí, že približne 25 % jeho pacientov má zníženú hladinu vitamínu C, pričom u niektorých bola hladina takmer na hranici skorbutu, tzn. veľmi nízka. Čo je príčinou tohto javu? Pri doplnkovom užívaní tejto látky je potrebné myslieť na nasledovné.

Forma vitamínu C, ktorú dokáže telo vstrebať

Bežný vitamín C rozpustný vo vode má obmedzenú schopnosť prenikať cez črevnú stenu do krvi. Potrebuje na to aktívne prenášače (sodíkové ióny), ktorých je v čreve limitované množstvo. Preto pri užití jednorazovej dávky vitamínu C sa ho do krvi vstrebe maximálne 200 mg a zvyšok sa z tela vylúči bez jeho využitia. Avšak táto dávka nášmu organizmu nestačí. Tento problém vedci vyriešili vyvinutím novej lipozomálnej formy vitamínu C. Spočíva v obalení každej molekuly vitamínu C vrstvou prírodných fosfolipidov, teda látok, z ktorých sú tvorené aj naše bunečné membrány.  Tento tukový obal umožňuje vitamínu C  ľahký prestup cez črevnú stenu do lymfatického systému a do krvi. Preto dokáže lipozomálny vitamín C, napr. v prípravku Lipo-C-Askor, zaistiť oproti bežným formám, niekoľkonásobne vyššiu hladinu vitamínu C v krvi. Navyše sa v krvi postupne uvoľňuje a tak je  dostupný pre bunky v priebehu 12 hodín po podaní. Poskytuje mu tiež šetrnosť k zažívaciemu traktu.

3 3.jpg
Foto: inPHARM

Skutočné príbehy z imunoalergologickej ambulancie

Príznaky nedostatku vitamínu C sú rôznorodé. Dosvedčujú to aj 2 príklady z imunoalergologickej ambulancie doktora Hruškoviča. Liečil 62 ročnú pacientku, ktorá ho vyhľadala pre dlhotrvajúci chronický kašeľ a často sa opakujúce zápaly priedušiek.  Neskôr u nej pľúcny lekár diagnostikoval vážnejšie autoimunitné ochorenie pľúc,  na ktoré mala naordinovanú liečbu glukokortikoidmi. Trpela tiež na astmu, cukrovku, zvýšený krvný tlak, zvýšenú hladinu tuku v krvi  a úzkostný syndróm. Zároveň sa sťažovala na veľkú únavu, slabosť, nevládala nič robiť, točila sa jej hlava. Na pokožke sa jej objavovali hnedé škvrny, v ústach mala pocit suchosti, časté zápaly ďasien a  rana po vytrhnutí zuba sa jej dlho hojila. Boleli ju tiež kĺby a sťažovala sa aj na problémy s pamäťou. Boli to prejavy, ktoré sa vyskytujú aj pri prvých štádiách skorbutu. Vyšetrenie hladiny vitamínu C v krvi preukázalo, že ju mala veľmi nízku – na úrovni skorbutu. Na začiatku jej boli aplikované vysoké dávky infúzneho vitamínu C a medzi infúziami užívala aj lipozomálny vitamín C. Po jeho pravidelnom užívaní sa stav pacientky postupne zlepšoval.

4 3.jpg
Foto: inPHARM

Prípad 30 ročnej ženy potvrdzuje ďalšiu prekvapujúcu súvislosť medzi nedostatkom vitamínu C a niektorými ochoreniami. Pacientka navštevujúca ordináciu doktora Hruškoviča mala od útleho veku atopický ekzém. Trpela tiež na celoročne upchatý nos (pansinusitídu) a bola u nej realizovaná operácia prínosových dutín. Z laboratórneho vyšetrenia sa zistila znížená hladina enzýmu diaminooxidázy (DAO), ktorý v čreve rozkladá histamín (býva to pri histamínovej intolerancii) a veľmi znížená hladina vitamínu C. Imunoalergológ jej popri štandardnej liečbe predpísal  aj lipozomálny vitamín C vo vyšších dávkach.  Stav ženy sa do 3 mesiacov výrazne zlepšil.

Aj vy trpíte akútnymi alebo tiež chronickými, dlhotrvajúcimi zápalovými ochoreniami? Možno je za tým práve nedostatok vitamínu C. Dá sa to zistiť pomocou testovacích prúžkov v prípravku LIPO C ASKOR. V prípade jeho nízkej hladiny  si vitamín C doplňte tou najefektívnejšou formou, a to lipozomálnym vitamínom C.

Tento článok vznikol v spolupráci s klientom inPHARM

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie InPharm