Ideológia čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga sa dostala do stanov komunistickej strany

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Čína
Prezident komunistickej Číny Si Ťin-pching, vstrede. 24. október 2017 Foto: SITA/AP

PEKING 24. októbra (WebNoviny.sk) – Komunistická strana Číny v utorok zaradila do svojich stanov ideológiu vládnuceho prezidenta Si Ťin-pchinga. Jeho myšlienkový koncept „socializmu s charakteristickými čínskymi znakmi pre novú éru“ do dokumentu prijali jednohlasne, na konci zjazdu strany, ktorý sa koná každých päť rokov.

Si Ťin-pching je po Mao Ce-tungovi druhým žijúcim lídrom Číny, ktorého ideológiu prijala komunistická strana do stanov za jeho života a priamo ho menuje. Okrem nich je v stanovách priamo menovaný so svojou ideológiou aj Teng Siao-pching.

Koncept zaradili v piatom roku pôsobenia

Podľa Si Ťin-pchinga je jeho koncept, ktorý sa odkláňa od ekonomickej reformy podporovanej jeho predchodcami od 70. rokov minulého storočia, dôležitým na to, aby sa Čína do polovice tohto storočia stala „významnou modernou socialistickou krajinou“.

Jadrom jeho „myšlienky“ je vládnuca strana, ktorá je na čele všetkého od ochrany národnej bezpečnosti až po poskytovanie morálneho vedenia čínskemu ľudu. Prezidentov koncept zaradili do stanov v piatom roku jeho funkčného obdobia, čo je skôr, ako sa stalo v prípade jeho predchodcov.

Z krajiny sa stane moderná spoločnosť

„Čínsky ľud a národ má pred sebou veľkú a jasnú budúcnosť. V tomto skvelom čase sa cítime viac sebavedomo a pyšne. Zároveň cítime hlboký zmysel pre zodpovednosť,“ uviedol Si Ťin-pching ku koncu zjazdu strany, ktorá má 89 miliónov členov. Zároveň určil termíny dokedy by sa z Číny mala stať moderná spoločnosť, a to rok 2021, keď si v krajine pripomínajú sto rokov od vzniku komunistickej strany, a rok 2049. Vtedy si zase pripomenú sto rokov od vzniku Čínskej ľudovej republiky.

Komunistická strana okrem toho do svojich stanov prijala zmeny, na základe ktorých odkazuje na svoje „absolútne“ vedenie ozbrojených síl. Okrem toho sa tiež zaviazala k propagovaniu Si Ťin-pchingovej zahraničnej politiky a infraštruktúrnej inciatívy známej ako „Jedno pásmo, jedna cesta“, ktorej cieľom je prepojiť Čínu s juhovýchodnou Áziou, centrálnou Áziou, Afrikou či Európu formou ciest, železničných tratí, prístavov a ďalších ekonomických projektov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Si Ťin-pching