Hygienici upozorňujú na ďalšie nebezpečné kozmetické výrobky, môžu spôsobiť podráždenie kože (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peeling, kozmetika
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
  • aktualizované 21. júna 2022, 14:38

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ) upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov, ktoré nahlásili do systému Safety Gate RAPEX (systém EÚ na rýchlu výmenu informácií o nebezpečných nepotravinových výrobkoch) kontrolné orgány v Taliansku a v Nemecku.

Ide o výrobok na zosvetlenie pokožky Caro White od výrobcu Dream Cosmetics a výrobok na pleť vo forme ampúl Liftactiv Specialist Peptide-C Anti-Aging-Ampullen od výrobcu Vichy. Informoval o tom ÚVZ v tlačovej správe.

Zakázaná látka

Výrobok Caro White má v zozname zložiek uvedenú zakázanú látku hydrochinón. Hydrochinón sa nesmie používať v nezmývateľných výrobkoch. Môže spôsobiť podráždenie kože a dermatitídu.

Pri prípravku Liftactiv Specialist Peptide-C Anti-Aging-Ampullen, ktorý balia v sterilných sklenených ampulkách, zistili, že postupom času a v závislosti od podmienok skladovania a prepravy sa tlak vyvíjaný výrobkom môže zvýšiť a sklo sa môže oslabiť.

Sklenená ampulka môže pri otváraní prasknúť a spôsobiť poranenie používateľa. Z tohto dôvodu nie je možné zaručiť bezpečné otváranie ampuliek.

Môžu sa nachádzať aj na Slovensku

Spoločnosť L Oréal, ktorá vyrába a predáva výrobky pod značkou Vichy, po posúdení bezpečnosti prijala dobrovoľné opatrenia na zastavenie predaja, stiahnutie výrobkov z trhu a spätné prevzatie výrobkov od koncových používateľov.

Zároveň boli distribútori požiadaní, aby informovali svojich spotrebiteľov prostredníctvom zverejnenia oznámenia o stiahnutí výrobkov z predaja v predajniach a na internetových stránkach. „Je možné, že uvedené výrobky sa nachádzajú aj v Slovenskej republike,“ dodal ÚVZ.

Databáza výrobkov hlásených do systému Safety Gate RAPEX je dostupná na webovej stránke Európskej komisie.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaL OréalÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR