Hurikán Harvey zoslabol, Texasu hrozia rozsiahle záplavy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
HURIKÁN HARVEY
HURIKÁN HARVEY

CORPUS CHRISTI 26. augusta (WebNoviny.sk) – Hurikán Harvey, ktorý v piatok v noci zasiahol pevninu amerického štátu Texas zoslabol na tropickú búrku, no aj napriek tomu môže na jeho území spôsobiť značné škody. Podľa Národného hurikánového centra (NHC), môže mať dážď sprevádzajúci živel za dôsledok rozsiahle záplavy. Podľa predpovedí by na niektorých územiach v štáte mohlo počas týždňa napadať až 101 centimetrov zrážok, pričom niektoré miesta už v sobotu hlásili vyše 50 centimetrový úhrn zrážok. NHC varuje, že povodne môže spôsobiť aj príliv.

Harvey v piatok dosiahol pevninu ako hurikán štvrtej kategórie podľa päťstupňovej Saffirovej-Simpsonovej stupnice, a to na dvoch miestach. Najprv severovýchodne od mesta Corpus Christi a o pár hodín neskôr severne od mesta Rockport. Rýchlosť vetra, ktorý ho sprevádzal, vtedy dosahovala 215 kilometrov za hodinu, čím sa stal najsilnejším hurikánom, ktorý zasiahol pevninu USA za uplynulých 13 rokov. V priebehu dňa však zoslabol a rýchlosť vetra dosahovala približne 113 kilometrov za hodinu, na základe čoho NHC živel prehlásilo za tropickú búrku.

Harvey pri prechode ponad Texas spôsobil značné materiálne škody. Z postihnutých miest hlásia rozsiahle výpadky elektriny zničené budovy a na rockportskom letisku aj poškodené ľahšie lietadlá. V jednej komunite po prepadnutí strechy nad domovom pre seniorov previezli desiatich ľudí do miestneho väzenia, kde ich následne ošetrili.

Vo väzení na juhu Houstonu zase úrady nakázali pre zvyšujúcu sa hladinu neďalekej rieky Brazos evakuáciu zhruba 4 500 väzňov. Texaský guvernér Greg Abbott označil živel za „veľmi veľkú katastrofu“ a oznámil, že na upratovacích prácach sa bude neskôr podieľať viac ako 1 800 vojakov. Harvey zrejme najviac zasiahol Rockport, píše spravodajský portál BBC. Pri požiari jedného z tamojších domov zomrel podľa informácií portál človek, ktorého telo našli po tom, ako sa búrka presunula do vnútrozemia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať