Hotelieri majú vážne obavy, zdanenie príspevku na rekreáciu domácemu cestovnému ruchu len uškodí

Hotelová izba
Foto: ilustračné, www.thinkstockphotos.com

Zdanenie príspevku na rekreáciu spôsobí výrazný pokles domácich turistov na Slovensku a uškodí domácemu cestovnému ruchu. Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) tak reaguje na poslanecký návrh novely zákona o dani z príjmu, ktorý odobril parlamentný výbor pre financie a rozpočet.

Ako informoval generálny manažér AHRS Marek Harbuľák, asociácia vyzýva poslancov, aby návrh nepodporili, lebo prispeje k poklesu počtu domácich turistov v nasledujúcich rokoch, ešte viac zaťaží zamestnávateľov a výrazne poškodí zamestnancov.

Výrazný prepad tržieb a pokles zamestnanosti

Asociácia upozorňuje, že žiadne iné odvetvie nezaznamenalo počas koronakrízy taký výrazný prepad v tržbách a pokles zamestnanosti ako práve cestovný ruch. Tento rok sa očakáva až pokles 50 percent, čo predstavuje vyše 8,7 milióna prenocovaní.

„Viac ako 20 000 malých a stredných podnikov, poskytujúcich služby cestovného ruchu a ich zamestnanci, budú v nasledujúcich mesiacoch a rokoch závisieť od domácich turistov a ich výdavkov. Podporou domáceho cestovného ruchu zároveň podporujeme aj ďalšie tisíce dodávateľov pre podniky v cestovnom ruchu,“ zdôrazňuje vo svojom stanovisku AHRS.

Asociácia od štátu očakáva pomoc

Asociácia očakáva pomoc zo strany štátu podobne, ako vlády iných európskych krajín pomáhajú znížiť negatívne dopady koronakrízy a prijímajú viacero opatrení a daňových zvýhodnení s cieľom podporiť domáci cestovný ruch a podnikateľov v cestovnom ruchu.

„Návrhy predkladané do Národnej rady SR budú mať opačný efekt. Ešte viac prehĺbia krízu a dopady na cestovný ruch. Táto zásadná zmena, ktorá je predložená, berie tisícom podnikov a ich zamestnancom aj poslednú istotu, ktorú majú v domácich turistoch,“ dodáva generálny manažér AHRS Marek Harbuľák.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marek Harbuľák
Firmy a inštitúcie AHRS Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska