Hongkonských aktivistov prepustili na kauciu, ich zatknutie vyvolalo medzi demonštrantmi pobúrenie

Agnes Chow, Joshua Wong
Hongkonských prodemokratických aktivistov Joshuu Wonga a Agnes Chow prepustili na kauciu. Foto: SITA/AP, Kin Cheung

Hongkonských prodemokratických aktivistov Joshuu Wonga a Agnes Chow prepustili na kauciu. Dvojicu zatkli v piatok ráno, pričom polícia uviedla, že ich vyšetrujú pre ich rolu v nepovolenom proteste pred policajnou stanicou z 21. júna. Obaja čelia možným obvineniam z účasti na demonštrácii a podnecovania iných, aby sa k nej pridali. Wonga tiež vyšetrujú pre podozrenie, že demonštráciu zorganizoval.

Zatknutie aktivistov vyvolalo pobúrenie

Zatknutie Chow a Wonga, ktorý je poprednou osobnosťou študentských hromadných protestov v Hongkongu z roku 2014 a generálnym tajomníkom prodemokratickej politickej skupiny Demosisto, vyvolalo medzi hongkonskými demonštrantmi pobúrenie. Podpredseda skupiny Isaac Cheng obvinil úrady zo zasievania „bieleho teroru“ a z pokusu o určenie lídrov hnutia, ktoré podľa demonštrantov žiadnych nemá.

Protesty volajú po demokratických reformách

Hongkong už takmer tri mesiace sužujú masové protesty volajúce po demokratických reformách a nezávislom vyšetrovaní policajných postupov. Protesty sú namierené aj proti pročínskej šéfke hongkonskej administratívy Carrie Lam, pričom ľudia žiadajú jej rezignáciu a nové voľby.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Agnes ChowJoshua Wong