Hollande varoval pred deštrukciou Únie. Pôjde každá krajina svojim tempom?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Francúzsko, Nemecko, Španielsko a Taliansko vyzvali na vznik viacrýchlostnej EÚ
Na ďalšiu európsku integráciu a zachovanie spoločného projektu EÚ vyzval aj Španielsky premiér Mariano Rajoy a taliansky premiér Paolo Gentiloni. Foto: Archívne, SITA/AP

PARÍŽ 6. marca (WebNoviny.sk) – Šéfovia štátov či vlád Francúzska, Nemecka, Španielska a Talianska v pondelok po večernom stretnutí vo francúzskom Versailles zverejnili spoločné vyhlásenie. V snahe zmäkčiť dopad tzv. brexitu v ňom vyzývajú na vytvorenie Európskej únie, ktorá umožní rôznym skupinám svojich členských štátov postupovať vlastným tempom.

Francúzsky prezident Francois Hollande bol hostiteľom stretnutia, ktorého cieľom bolo pripraviť sa na nadchádzajúci summit v Bruseli. „Európa musí byť schopná vyvodiť dôsledky z brexitu,“ uviedol Hollande v spoločnom vyhlásení s partnermi z veľkých ekonomík EÚ. Za prioritu označil vznik spoločnej európskej obrany, ktorá by pôsobila koordinovane s NATO. V interview, ktoré v pondelok zverejnilo šesť európskych novín, Hollande varoval pred rizikom deštrukcie Európskej únie.

„Musíme mať odvahu prijať, že niektoré krajiny môžu postupovať vpred o niečo rýchlejšie ako ostatné,“ podporila ho nemecká kancelárka Angela Merkelová. Trvala na tom, že ďalšie členské krajiny EÚ musia mať možnosť pripojiť sa k tým, ktoré budú viac vpredu, keď budú pripravené.

Španielsky premiér Mariano Rajoy a taliansky premiér Paolo Gentiloni podporili výzvu na ďalšiu európsku integráciu a zachovanie spoločného projektu EÚ.

Účastníci dnešného minisummitu súčasne vyzvali EÚ, aby vypracovala nové politiky na ochranu svojich hraníc, riešenie utečeneckej krízy a zlepšenie boja s terorizmom.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Angela MerkelováFrançois HollandeMariano RajoyPaolo Gentiloni