Holešovi zmarili sen o KHL zdravotné komplikácie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: EUHL

BRATISLAVA 25. januára (WBN/PR) – Po sezóne odohratej za Kristall Berdsk (MHL), mal dobre našliapnuté dostať sa do prestížnej Kontinentálnej hokejovej ligy – rovnako, ako sa to podarilo trom spoluhráčom z jeho formácie. Matúš Holeša (22) však spoznal skutočnú hodnotu zdravia a tak namiesto riskovania zavesil profesionálny hokej na klinec. Dnes brázdi po ľade vďaka EUHL (Európska univerzitná hokejová liga) a súčasne si vychutnáva študentský život.

MHL odštartoval za Patriot Budapešť

Hokejovo vyrastal v Ružinove, do bratislavského Slovana odišiel v dorasteneckom veku. Ako sám tvrdí, sezóna v belasom drese nebola práve z tých vydarených. „Tento rok bol jeden z mojich najhorších, nakoľko som mal zlomenú ruku a posunutú platničku. Vynechal som viac ako polovicu sezóny,“ zaspomínal 22-ročný obranca. Následne mu bola ponúknutá 2-ročná spolupráca v tomto klube, rozhodol sa ju však odmietnuť. „Zamieril som radšej do MHL – do vtedajšieho mužstva Patriot Budapešť. Zažil som tu azda najlepší kolektív v akom som kedy hral. Odchod do zahraničia nebol žiadnym únikom pred slovenským hokejom; išlo o príležitosť, ktorá mi mohla otvoriť dvere ďalej a aj otvorila,“ otvorene sa priznal Matúš Holeša. „Išlo o platformu česko-slovenského tímu v MHK na maďarskom území, nakoľko SZĽH zamietol vytvorenie takéhoto tímu na Slovensku. Začiatok bol fantastický, na kempoch sa vystriedalo vyše 60 hráčov a na kvalite pridali i tréneri Igor Tóth a Arthur Oktyabrev, ktorý neskôr trénoval Vladivostok, Chanty Mansijsk v KHL. Zápasy v MHL majú skutočne kvalitu a hrať proti tímom ako CSKA či Petrohrad, bolo naozaj náročné,“ pokračoval.

Spoluhráči do KHL, on na desiatky vyšetrení

Po skončení sezóny odišiel do Salzburgu, ktorý hral tak isto MHL, avšak po príchode nového trénera bola spolupráca s mladým obrancom predčasne ukončená. Vďaka bývalému manažérovi Patriotu Budapešť prišla ale príležitosť ísť hrať do ruského Novosibirska, ktorý taktiež patril k tímom hrajúcim spomínanú ligu. „Pociťoval som mierne obavy, nakoľko má Rusko taký image aký má. Teraz však môžem s určitosťou povedať, že nič lepšie ma nemohlo stretnúť. Mali sme všetko čo sme potrebovali, ba viac ako som si mohol priať. Spoluhráči ma privítali veľmi dobre a s mnohými som v kontakte aj dodnes. Klub Kristall Berdsk bol juniorkou Admiralu Vladivostok a teda manažment sa chodil často pozerať na naše zápasy. Sezóna mi naozaj vyšla a v prvom zápase v Chanty Mansijsku sa mi podarilo streliť 2 góly v presilovke. Tréner ma teda nechal v prvej formácii celú sezónu. Traja z tejto lajny podpísali zmluvy v KHL,“ pochválil sa šikovnými spoluhráčmi. Vyraďovaciu časť hry, žiaľ, Matúš Holeša už tak šťastne a úspešne neodštartoval. „Počas prvého stretnutia sa mi prihodilo vážne zranenie a sezóna mi predčasne skončila. Musel som absolvovať desiatky vyšetrení v Rusku a aj doma,“ zaspomínal na neľahké obdobie.

Definitívny koniec profesionálneho hokeja

„Po konzultácii s lekárom, ktorý mi odporučil skončiť s hokejom, som sa však predsa len rozhodol pokračovať,“ pousmial sa Matúš, „nakoľko sezóna v Rusku mi vyšla a mal som ponuky z farmy KHL z ligy VHL.“ Sezónu začal v Novosibirsku, aby sa po vyšetreniach a nútenej pauze rozohral. Toto rozohratie sa mu ale stalo osudným. „V zápase s Ufou som mal otras mozgu a zranenie z minulej sezóny som tak isto pociťoval. S trénerom sme dlho diskutovali a dospeli sme k záveru, že aj keď by som sa možno jedného dňa dostal do KHL, zdravie mám len jedno a riziko je obrovské. V tomto momente som sa rozhodol, s prihliadnutím na moje zdravie, s profesionálnym hokejom skončiť,“ ťažko vyslovil Holeša.

Náplasťou na dušu je univerzitný hokej – EUHL

Po neľahkých zraneniach sa Matúš rozhodol odohrať ešte niekoľko zápasov v istom nórskom mužstve. „Nakoľko sa jednalo o poloprofesionálny klub, musel som aj pracovať. Nanešťastie manažment mal stavebné firmy a teda mňa aj ostatných poslali na stavbu. V Nórsku je minimálna mzda 20€/hod, čo mi teda na tej stavbe ani neprekážalo,“ rozosmial sa sympatický obranca. „Povedal som si, že každý nejako začínal a teda, že nebudem frflať,“ dodal. Po návrate domov mu, samozrejme, začal hokej chýbať. Ako študent Univerzity Komenského v Bratislave sa tak rozhodol využiť príležitosť pôsobiť v EUHL – v Európskej univerzitnej hokejovej lige. Štúdium ho avšak sprevádzalo aj počas predošlých rokov v Rusku či Nórsku. „Počas sezóny v Maďarsku som neštudoval, ale plynulo mi prerušenie štúdia na UK FTVŠ odbor športový manažment. V Rusku som už študoval na City University of Seattle prostredníctvom dištančného online štúdia a v tomto štúdiu som pokračoval aj v Nórsku. Odkedy som v Bratislave, prestúpil som na UK – na fakultu manažmentu, kde mi uznali kredity z predošlého štúdia. S hokejom tak ostávam aspoň v rámci EUHL, čo je podľa mňa fantastický projekt a mala by sa mu venovať oveľa väčšia pozornosť,“ vyjadril sa súčasný bek univerzitného tímu Paneuropa Kings.

autor: Janka Danková

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EUHL The European University Hockey League