Heger chce za okrúhlym stolom vysvetliť tripartite narýchlo prijímané Matovičove zákony

Eduard Heger, Igor Matovič
Sprava: Minister financií SR Igor Matovič a predseda vlády SR Eduard Heger. Foto: SITA/Branislav Bibel

Zamestnávatelia vítajú ponuku predsedu vlády SR Eduarda Hegera na spoločné stretnutie. Vládu vyzývajú na konštruktívny sociálny dialóg a veria, že termín stretnutia so sociálnymi partnermi nepríde až po schválení kľúčových zmien v zdaňovaní firiem.

Uvádza sa to v spoločnej tlačovej správe Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ), Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ), Asociácie priemyselných zväzov a dopravy (APZD), Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) a Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK).

Pripomienkovanie legislatívy

Diskusia so zástupcami zamestnávateľov, zamestnancov i samospráv by sa podľa premiéra Hegera mala uskutočniť už v najbližších dňoch.

Týkať by sa mala prijímania legislatívy, financovania Protiinflačného balíka a rastúcich cien energií. Predseda vlády sociálnym partnerom prisľúbil vysvetlenie plánovaných krokov vlády a zároveň ich vyzval na konštruktívnu diskusiu s cieľom nájsť riešenia prospešné pre celú spoločnosť.

„Veríme, že sa stretnutie podarí v krátkom čase uskutočniť a najmä odstrániť prekážky v sociálnom dialógu a v legislatívnom procese, kedy sme, z hľadiska aktívneho prístupu k legislatívnym návrhom, všetci obchádzaní,“ konštatujú spoločne zástupcovia zamestnávateľov. Pripomienkovanie legislatívy podľa nich predstavuje základný atribút demokracie.

Vláda ohrozuje konkurencieschopnosť firiem

„Nepredvídateľnosť a absencia aspoň základnej diskusie so zástupcami firiem pri prijímaní významných zásahov do akejkoľvek legislatívy predstavuje riziko, ktoré môže priamo ohroziť existenciu dotknutých subjektov a znížiť konkurencieschopnosť domácich firiem. Vládu preto žiadame o konštruktívny sociálny dialóg a dodržiavanie pravidiel legislatívneho procesu,“ zdôrazňujú zamestnávatelia.

Zamestnávatelia združení v AZZZ, RÚZ, APZD, SPPK a SOPK zároveň požiadali prezidentku SR Zuzanu Čaputovú o spoločné stretnutie k prijímaniu zákonov s vážnymi dopadmi na sociálnoekonomických aktérov a obyvateľstvo.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Asociácia priemyselných zväzov a dopravyAZZZ Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SRRÚZ Republiková únia zamestnávateľovSOPK Slovenská obchodná a priemyselná komora