Harvey a Björgenová vyhrali prológy na Tour de Ski

Marit Björgenová
Marit Björgenová Foto: SITA/AP

OBERHOF 28. decembra (WEBNOVINY) – V mužskej časti úvodného prológu lyžiarskej Tour de Ski v nemeckom Oberhofe dominovali Kanaďania. V sobotňajších pretekoch na 4,5 km voľnou technikou zvíťazil Alex Harvey s náskokom 4,1 s pred krajanom Devonom Kershawom. Tretí skončil Nór hris Jespersen s odstupom 10,2 s za víťazom.

Z dvojice Slovákov bol úspešnejší Martin Bajčičák. Skúsený 37-ročný pretekár obsadil v konkurencii 109 bežcov na lyžiach 74. miesto (+41,5), Peter Mlynár skončil na 92. mieste (+53,9).

Favorizovaná Nórka Marit Björgenová sa stala víťazkou ženského prológu Tour de Ski na 3 km voľnou technikou v Oberhofe. V náročných podmienkach na mäkkom dažďom premočenom snehu dominovala 33-ročná Björgenová s náskokom 1,9 s pred krajankou Astrid Uhrenholdt Jacobsenovou. Tretia skončila Poľka Sylwia Jaškowiecová (+7,0). V 80-člennom štartovom poli nebola ani jedna slovenská reprezentantka.

Tour de Ski je prestížny seriál v rámci Svetového pohára v behu na lyžiach, ktorý sa koná každoročne na prelome rokov. Najlepší svetoví pretekári sa predstavia v dovedna siedmich etapách v troch krajinách a celkový víťaz vzíde zo súčtu výsledkov v jednotlivých etapách.