Hargaš: Musíme si uvedomiť, že digitálne zručnosti sú zručnosťami budúcnosti (rozhovor)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ján Hargaš
Štátny tajomník Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Ján Hargaš. Foto: ITAPA.

Štátny tajomník Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Ján Hargaš zastáva od marca tohto roka aj funkciu Národného koordinátora pre digitálne vzdelávanie a zručnosti. O tom, čo všetko by v rámci tejto pozície chcel presadiť a aké prvé kroky na tomto poste plánuje, prezradil počas rozhovoru na konferencii Jesenná ITAPA 2022.

Okrem pozície štátneho tajomníka zastávate aj funkciu Národného koordinátora pre digitálne zručnosti. Akú stratégiu máte v tejto oblasti?

Musíme si uvedomiť, že digitálne zručnosti sú zručnosťami budúcnosti. Je preto dobré, že táto téma je v hľadáčiku Európskej komisie, ktorá pomocou siete Národných koordinátorov pre digitálne zručnosti dáva tejto iniciatíve aj politickú vážnosť.

Našu Stratégiu a Akčný plán v tejto oblasti bude tento mesiac schvaľovať vláda. Je postavená na šiestich okruhoch. Ide o podporu lepšej koordinácie zapojených aktérov z verejnej správy, akademického sektora a súkromnej sféry a vybudovanie inštitucionálneho zázemia tejto témy.

Cieľom je podpora zvyšovania kapacít IT odborníkov napríklad cez zjednodušenie procesov najímania takýchto expertov zo zahraničia. Ďalej podpora rozvoja digitálnych zručností u produktívnej populácie, u žiakov a pedagógov, ale aj širšie zapojenie žien v IT a digitálna inklúzia.

Ján Hargaš
Štátny tajomník Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Ján Hargaš. Foto: ITAPA.

Aké ambície máte v poslednej spomínanej oblasti digitálnej inklúzie?

V rámci nej by sa mali podporiť znevýhodnené skupiny ako zdravotne znevýhodnení alebo seniori a znížiť „digitálna priepasť“. Jedným z príkladov je projekt Senior Tabletov, ktorý naše ministerstvo realizuje z Plánu obnovy. Doteraz sme počas pilotnej fázy vyškolili 1 500 seniorov, ktorí od štátu dostali po úspešnom absolvovaní školenia tablet. Celkovo plánujeme vyškoliť viac ako 150 000 seniorov do roku 2026.

Ukázalo sa, že táto pozícia je pre Slovensko a jeho napredovanie v oblasti digitalizácie potrebná. Na čo je dôležité sa v tomto smere zamerať ako prvé?

V prvom rade je dôležité, aby potrebu vzdelávať sa v oblasti digitálnych zručností vnímal každý občan Slovenska. Od študentov cez učiteľov, pracujúcich až po seniorov. Už dnes vieme, že dve tretiny detí, ktoré v súčasnosti začínajú navštevovať školu, budú mať zamestnanie, ktoré momentálne ešte ani neexistuje. 2,5-krát rýchlejšie rastie počet pracovných pozícii vyžadujúcich digitálne zručnosti a v blízkej budúcnosti si ich aspoň základnú úroveň bude vyžadovať 90 percent všetkých pracovných pozícii. Takže prvoradá je osveta.

Viete povedať, aké sú vaše vízie do budúcnosti ako Národného koordinátora pre digitálne vedomosti a zručnosti?

Mojou víziou je, aby sme vďaka aktívnej podpore rozvoja digitálnych zručností pripravili Slovensko na zásadné dopady digitálnej transformácie. Predchádzajúcej generácii zručnosti získané v škole vystačili na 26 rokov. Dnes je to len na 4,5 roka. Mojou víziou preto je, aby mal každý občan šancu uspieť v digitálnej budúcnosti a aby z nej Slovensko profitovalo vďaka vzdelaným a digitálne zručným občanom.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Hargaš