Hajšel: Ruská agresia voči Ukrajine a sankčné opatrenia negatívne ovplyvnili ekonomickú situáciu v EÚ

Robert Hajšel
Europoslanec Robert Hajšel. Foto: www.facebook.com.

Ruská agresia voči Ukrajine a sankčné opatrenia , ale aj odvetné kroky Moskvy veľmi negatívne ovplyvnili ekonomickú situáciu v členských štátoch EÚ. Takto zhodnotil situáciu v roku 2022 poslanec Európskeho parlamentu Robert Hajšel.

„Je síce potrebné pomáhať Ukrajine, čo EÚ aj robí, ale vlády viacerých štátov vrátane slovenskej nedokázali doteraz podnikom a ani domácnostiam pomôcť prežiť bez otrasov súčasnú energetickú krízu, a o to viac potrebujú pomoc zo strany EÚ,“ uviedol Hajšel.

Prehlbujúca sa inflácia

Hlavnou reakciou na vzniknutú krízu a najmä prehlbujúcu sa infláciu bolo prijatie programu Re-power EÚ.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Implementácia programu nás odpútava od výraznej závislosti na dovoze ruských fosílnych palív. Som rád, že aj na základe môjho nástojenia umožnila Európska komisia Slovensku presunúť na pomoc domácnostiam a ekonomike veľkú časť peňazí z eurofondov, ktoré vláda nedokázala ani za tri roky vládnutia zmysluplne vyčerpať,“ zhodnotil Hajšel.

Energetická a utečenecká kríza

Podľa slovenských europoslancov by sa mala EÚ v nasledujúcom roku zaoberať najmä opatreniami na riešenie energetickej a inflačnej krízy, podporu hospodárskeho rastu a zamestnanosti a tiež na pomoc pre Ukrajinu.

Ako informovala Kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku, v uplynulom roku v činnosti Európskeho parlamentu a EÚ dominovala snaha pomôcť členským štátom vyrovnať sa s dôsledkami pandémie a opäť oživiť ich ekonomiky.

Štáty tiež reagovali na ruskú agresiu na Ukrajine, s čím sa spája utečenecká a energetická kríza. Únia sa intenzívne usilovala o diverzifikáciu energetických zdrojov, zvýšenie strategickej autonómie a podporu ochrany EÚ.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Hajšel
Firmy a inštitúcie Európska únia