Hackeri sa nabúrali do telefónov španielskeho premiéra a ministerky obrany, vďaka Pegasusu sa dostali k množstvu informácií

Pedro Sánchez
Španielsky premiér Pedro Sánchez. Foto: SITA/AP

Mobilné telefóny španielskeho premiéra Pedra Sáncheza a ministerky obrany Margarity Robles vlani infikovali spyvérom Pegasus. Informoval o tom predstaviteľ vlády Félix Bolaňos s tým, že telefón premiéra spyvér napadol dvakrát v máji 2021 a ministerky raz o mesiac neskôr.

To podľa jeho slov viedlo k získaniu značného množstva údajov. Správy s podrobnosťami o hackerských útokoch boli postúpené španielskemu Národnému súdu na ďalšie vyšetrovanie.

Hackeri sa nabúrali do telefónov desiatkam ľudí

„Nepochybujeme o tom, že je to nezákonná, nepovolená intervencia. Pochádza mimo štátnych organizmov a nemá súdne povolenie,“ vyjadril sa politik na margo Pegasusu, ktorý je dostupný len vládnym úradom.

Španielska socialistami vedená vláda je pritom už pod tlakom, aby vysvetlila napadnutie telefónov najmenej 65 ľudí, vrátane zvolených predstaviteľov, právnikov a aktivistov, spojených so separatistickým hnutím v Katalánsku v rokoch 2017 a 2020.

To zistilo vyšetrovanie strediska pre kybernetickú bezpečnosť Citizen Lab pri Torontskej univerzite.

Špehovanie separatistov

Regionálna katalánska vláda obvinila spravodajskú službu CNI zo špehovania separatistov. Vyhlásila, že vzťahy s vnútroštátnymi orgánmi sú „pozastavené“, kým nedostane úplné vysvetlenia a zodpovedné osoby nebudú potrestané.

Centrálna vláda sa pokúsila zmierniť obavy Kataláncov prísľubmi úplnej transparentnosti, oznámením plánov na interné vyšetrovanie zo strany tamojšej spravodajskej agentúry a samostatným vyšetrovaním španielskym ombudsmanom.

Vznikol tiež osobitný parlamentný výbor pre štátne tajomstvá a očakáva sa, že zákonodarcovia budú koncom tohto týždňa vypočúvať šéfa CNI.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pedro Sánchez