Aktualizované: Guaidó sa vyhlásil za dočasného prezidenta Venezuely, Maduro reaguje prerušením vzťahov s USA

Juan Guaido
Dočasný prezident Venezuely Juan Guaido, Foto: SITA/AP
  • aktualizované: 23. januára 22:25

CARACAS 23. januára (WebNoviny.sk) – Kolumbia, Brazília, Paraguaj a Kanada uznali venezuelského opozičného lídra Juana Guaidóa za dočasného prezidenta Venezuely. Kolumbijský prezident Iván Duque sa vyjadril, že jeho krajina podporí predsedu venezuelského Národného zhromaždenia „v tomto procese prechodu smerom k demokracii“.

Návrat mieru a demokracie

Brazílska hlava štátu Jair Bolsonaro vyjadril podporu 35-ročnému politikovi, aby „sa do Venezuely vrátili mier a demokracia„. „Spoľahnite sa na nás, aby ste znova prijali slobodu a demokraciu,“ napísal v tejto súvislosti zase na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter paraguajský prezident Mario Abdo Benítez. Podporu Kanady pre agentúru AP potvrdili dvaja nemenovaní predstavitelia oboznámení so situáciou.

Guaidó sa vyhlásil za dočasného prezidenta v stredu pred tisíckami demonštrantov na zhromaždení v Caracase. Ako uviedol, na základe venezuelskej ústavy je jeho právom, aby sa ujal prezidentskej funkcie až do vyhlásenia nových volieb. Ako prvé ho za dočasného prezidenta uznali Spojené štáty americké.

V tejto funkcii ho už uznal aj americký prezident Donald Trump. Spojené štáty americké už skôr vyjadrili podporu venezuelskej opozícii.

Nelegitímny krok

Predseda parlamentu oznámil svoj krok po tom, čo sa Nicolás Maduro 10. januára ujal druhého prezidentského funkčného obdobia. Stalo sa tak aj napriek tomu, že mnohé zahraničné vlády tento krok považujú za nelegitímny. Maduro v máji 2018 vyhral prezidentské voľby, ktoré však bojkotovala opozícia. Hlasovanie tiež sprevádzali správy o manipulovaní hlasov.

Uznanie opozičného lídra v zahraničí vytvára väčší nátlak na Madura a mohlo by viesť k vážnym ekonomickým dôsledkom pre jeho vládu.

Maduro prerušil vzťahy s USA

Venezuelský prezident Nicolás Maduro v stredu oznámil, že krajina prerušila diplomatické a politické vzťahy so Spojenými štátmi americkými po tom, čo uznali opozičného lídra Juana Guiadóa za dočasného prezidenta. Diplomati USA dostali 72 hodín na to, aby opustili krajinu.

„Pred ľuďmi a národmi sveta a ako ústavný prezident… Rozhodol som sa prerušiť diplomatické a politické vzťahy s imperialistickou vládou Spojených štátov,“ vyhlásil Maduro pred davom podporovateľov, ktorí sa zišli v prezidentskom paláci.

Ako tiež povedal, USA urobili „vážnu chybu“, keď sa pokúsili vnútiť Venezuele prezidenta. Následne vymenovali zoznam krajín, medzi nimi Guatemalu, Brazíliu, Čile a Argentínu, v ktorých s americkou podporou počas studenej vojny zvrhli ľavicové vlády alebo sa dostali pod kontrolu armády.

Maduro vystúpil so svojím prejavom po búrlivom dni plnom protestov, počas ktorého sa Guaidó vyhlásil za dočasného prezidenta a vyzval na nové voľby.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpIván DuqueJair BolsonaroJuan GuaidóNicolas Maduro