Grécko poslalo sťažnosť srbskej vláde, dôvodom je zrútené lietadlo prevážajúce tony munície

Havária AN 12
Fotografia z dronu ukazuje miesto, kde sa zrútilo nákladné lietadlo AN-12. Foto: SITA/AP

Grécko v pondelok zaslalo oficiálnu sťažnosť Srbsku po tom, ako sa pri pokuse o núdzové pristátie v severnom Grécku zrútilo nákladné lietadlo prepravujúce mínometnú muníciu.

Sťažnosť srbskej vláde

„Grécky veľvyslanec v Belehrade dostal pokyn, aby podal sťažnosť srbskej vláde a zdôraznil, že je potrebné, aby grécke úrady boli vopred informované o povahe nákladu,“ uviedol pod podmienkou anonymity nemenovaný predstaviteľ gréckej vlády.

Lietadlo An-12 sovietskej výroby sa zrútilo v sobotu neskoro večer neďaleko mesta Kavala na severe Grécka. Zahynulo všetkých osem členov ukrajinskej posádky.

Srbský minister obrany Nebojša Stefanovič v nedeľu na tlačovej konferencii uviedol, že lietadlo prevážalo 11,5 tony munície srbskej výroby, ktorá smerovala do Bangladéša.

Lietadlo sa zrútilo neďaleko letiska

Lietadlo malo uskutočniť medzipristátia v jordánskom Ammáne, saudskoarabskom Rijáde a indickom Ahmadabáde. Pilot podľa úradov počas letu nahlásil problém v jednom z motorov lietadla a dostal na výber, či núdzovo pristane na letisku v Solúne alebo v Kavale.

Rozhodol sa pre Kavalu, ktorá bola bližšie. Vzápätí bola prerušená komunikácia a lietadlo sa zrútilo asi 40 kilometrov od letiska.

Experti už druhý deň prehľadávajú oblasť, v ktorej sa stroj zrútil, a pracujú na zneškodnení mín. Tie sú po páde lietadla roztrúsené v okruhu asi 500 metrov. Očakáva sa, že ich zneškodnenie potrvá niekoľko dní.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom