Gombos skončil sklamaný, v treťom sete triumfoval jeho súper Gerasimov

Norbert Gombos
Slovenský tenista Norbert Gombos. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 26. októbra (WebNoviny.sk) – Po prvom dni bratislavského stretnutia Slovensko – Bielorusko v rozhodujúcom 2. kole play-off o zotrvanie v I. skupine euroafrickej zóny Davisovho pohára tenisových reprezentačných družstiev mužov je stav nerozhodný 1:1.

O prvý bod pre domácich sa postaral Martin Kližan, ktorý zdolal Alexandra Zgirovského za 74 minút 6:1, 6:4. Vyrovnávajúci bod pre Bielorusko na antuke pod zatiahnutou strechou Aegon arény NTC zabezpečila hosťujúca jednotka Jegor Gerasimov triumfom nad domácou dvojkou Norbertom Gombosom za 115 minút 3:6, 6:4, 6:4.

Gombos veľmi sklamaný

„Som veľmi sklamaný, lebo som hral dobre. Rozhodlo pár loptičiek. V druhom sete rozhodli dva milimetrové outy z mojej rakety, žiaľ, nevyšlo to. Veľmi ma to mrzí,“ povedal v prvej reakcii Norbert Gombos pre RTVS.

„Bol to vynikajúci zápas, hrali obaja veľmi dobre. V prvom sete hral Gombos excelentne. O osude druhého setu rozhodli dva tesné outy. V treťom sete Noro bojoval, ale prišli chybičky, ktoré Gerasimov využil. V závere už bol Bielorus sebavedomejší, ťažil z podania. Zajtra je ďalší deň, už aspoň vieme, čo hrať na Gerasimova,“ zhodnotil slovenský kapitán Dominik Hrbatý.

Kližanov prvý bod pre Slovensko

Prvý bod pre Slovensko vybojoval Martin Kližan, ktorý si v úvodnej dvojhre poradil s Alexandrom Zgirovským 6:1, 6:4 za 74 minút. Úvodné dejstvo bolo jasne pod taktovkou slovenského tenistu, ktorý potvrdzoval proti neskúsenému mladíkovi svoje skúsenosti.

Podobný priebeh mal aj úvod druhého dejstva, keď sa Kližan ujal vedenia 4:0. Jeho súper sa v tomto momente odhodlal k riskantnejšej hre, ktorá mu vyniesla zníženie stavu na 3:4. Skúsený Kližan však obrat nedopustil a zvíťazil v druhom sete 6:4.

Sobotňajší program o 13.00 h sa začne štvorhrou, na ktorú kapitáni Dominik Hrbatý, resp. Vladimir Volčkov nahlásili páry Martin Kližan, Filip Polášek a Max Mirnyj, Andrej Vasilevskij. Šéfovia realizačných štábov majú nárok na zmeny, týka sa to aj sobotňajších dvojhier Martin Kližan – Jegor Gerasimov, Norbert Gombos – Alexander Zgirovskij. V domácom kádri sú aj Andrej Martin a Filip Horanský, v nominácii hostí aj Martin Borisjuk.

Povolených päť hráčov namiesto tradičných štyroch je novinka v rámci reformy MS tímov pod hlavičkou Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF). K zmenám patrí aj scenár v podobe dvoch dvojhier v prvý deň a štvorhry a zostávajúcich dvoch dvojhier v druhý deň a skrátenie zápasov z troch získaných setov na dva.

Davis Cup – 2. kolo play-off

• o zotrvanie v I. skupiny euroafrickej zóny

SLOVENSKO – BIELORUSKO 1:1 po piatkových dvojhrách
(26. – 27. októbra, Bratislava, antuka pod zatiahnutou strechou v Aegon aréne NTC)

SLOVENSKO
Martin Kližan (46. vo svetovom rebríčku ATP vo dvojhre, 286. vo štvorhre)

I. Set

V úvode prvého setu si Gombos aj Gerasimov podržali podanie. V tretej hre prelomil Slovák súperov servis a po potvrdení brejku sa ujal vedenia 3:1. V ďalšom priebehu si hráči strážili svoje podanie. Za stavu 5:3 sa dostal Gombos na prijme k prvému setbalu, ktorý premenil a ujal sa vedenia 1:0 na sety.

II. Set

Začiatok druhého setu mal vyrovnaný priebeh. V piatej hre využil Gerasimov ponúknutý brejkbal a ujal sa vedenia 3:2. Výhodu potvrdil Bielorus pri svojom servise a viedol už 4:2. Za stavu 5:4 nevyužil slovenský tenista pri podaní súpera brejkbal, Gerasimov sa potom dostal k prvému setbalu, ktorý využil a vyrovnal stav setov na 1:1.

III. Set

Začiatok tretieho dejstva priniesol obojstranne opatrný tenis. V piatej hre pustil Gombos súpera k brejkbalu, dokázal ho však odvrátiť a doviedol gem do víťazného konca. V siedmej hre čelil Slovák ďalším štyrom brejkbalom, posledný z nich jeho súper využil a ujal sa vedenia 4:3. Geramisov si následne s istotou postrážil podanie a za stavu 5:3 Gombos podával na zotrvanie v zápase. Po dramatickom priebehu uspel, a tak išiel Gerasimov za stavu 5:4 servovať na ukončenie stretnutia. Hneď prvý mečbal využil a tešil sa z víťazstva.

Viac k osobe Andrej MartinDominik HrbatýFilip HoranskyFilip PolášekJegor GerasimovMartin KližanMax MirnyjNorbert Gombos