Giro oslávi okrúhlych sto rokov s Etnou či časovkou v Miláne

Alberto Contador
Španielsky cyklista Alberto Contador si po niekoľkých rokoch pripísal celkový triumf v Taliansku. Foto: SITA/AP

MILÁNO 25. októbra (WebNoviny.sk) – Storočnicové Giro dˇItalia ponúkne atraktívne cyklistické divadlo, ktoré zdvihne oponu 5. mája 2017 v Alghere na Sardínii a vyvrcholí záverečnou časovkou 28. mája 2017 pred svetoznámym Duomom v Miláne. Na pelotón čaká trojtýždňová porcia 3572 km naprieč celým Talianskom vrátane Álp a Dolomitov.

Celkovo Giro d´Italia 2017 povedie 21 regiónmi Talianska a s výnimkou 15 km vo Švajčiarsku to bude iba o značke „Made in Italy.“ Od roku 1961 po prvý raz sa bude jazdiť na oboch najväčších talianskych ostrovoch – Sardínii aj Sicílii. Oficiálna prezentácia prvého z troch podujatí Grand Tour sa uskutočnila v utorok podvečer v Miláne za účasti tisícky hostí vrátane obhajcu titulu Taliana Vincenza Nibaliho.

V programe jubilejného ročníka bude šesť šprintérskych dojazdov, ale aj šesť obávaných horských koncoviek etáp. Pelotón bude musieť zdolať legendárne kopce ako Blockhaus, Mortirolo, Stelvio, Monte Grappa, či Pordoi. Už štvrtá etapa situovaná na ostrove Sicília sa bude končiť pod kráterom majestátnej sopky Etna v Sapienza Rifugio vo výške 1892 m. Siciílsky rodák Nibali sa môže tešiť na stovky fanúšikov, ktorí ho už v tejto včasnej fáze Gira poženú za obhajobou celkového triumfu.

Deviata etapa cyklistov zavedie na ikonický Blockhaus vo výške 2045 m, na ktorý sa vyšplhajú v takmer 30 km dlhom stúpaní. Práve na tomto mieste niekdajšieho nemeckého opevnenia vyhral Eddy Merckx v roku 1967 svoju prvú etapu na Grand Tour, ktorá vošla do histórie cyklistiky ako jedna z najťažších. Ďalším zo série horských finišov bude Oropa v 14. etape, ktorá má zväčša rovinový profil, ale záverečných 13 km do kopca s priemerom 8% bude stáť za to. Etapa bude venovaná pamiatke Marca Pantaniho a Fausta Coppiho.

Jednu z najväčších výziev na trase jubilejného ročníka Gira bude 16. etapa s dĺžkou 227 km s cieľom v lyžiarskom stredisku Bormio. Cyklisti budú prechádzať cez Montirolo a dvakrát cez Passo di Stelvio, ktorý je s výškou 2757 m najvyššie položeným horským priesmykom Východných Álp. Prvýkrát sa budú cyklisti šplhať na Stelvio z Bormia a druhýkrát zo Švajčiarska cez Umbrailpass.

Nemenej náročná je 18. etapa z Moeny do Ortisei/St. Ulrich, ktorá na 137 km zahŕňa až päť kráľovských stúpaní cez Passo Pordoi, Passo Valparola, Passo Gardena, Passo di Pinei Panidersattel a the Pontives. „Táto etapa v Dolomitoch nasadí celému Giru korunu náročnosti,“ pripomína portál Cyclingnews. Ani to ešte nebude z vysokohorských galejí storočnice Gira všetko, lebo 19. etapa bude vrcholiť v lyžiarskom stredisku Piancavalo a v dvadsiatej bude cestou do cieľa priesmyk Monte Grappa. Absolútny záver Gira obstará individuálna časovka na 28 km so štartom na motoristickom okruhu v Monze a cieľom v Miláne.

„Storočnica Gira bude nielen oslavou športu, ale aj histórie a kultúry Talianska a tiež pripomenutím najväčších postáv histórie týchto pretekov, ktoré nosili na sebe ružový dres lídra,“ uvádza sa v stanovisku organizátorov z RSC Sport aj na webe Cyclingnews.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eddy Merckx