Venezuelčania vyšli do ulíc, Maduro vníma štrajk ako minimálny

Venezuela
Protestujúci vo Venezuele Foto: archívne, SITA/AP

CARACAS 21. júla (WebNoviny.sk) – Milióny Venezuelčanov vyšli vo štvrtok do ulíc, aby protestovali proti plánom prezidenta Nicolása Madura prepísať ústavu. Generálny štrajk zvolaný opozíciou sa konal v metropole Caracas i v ďalších mestách naprieč krajinou.

Zatknutie lídrov štrajku

Pri zrážkach demonštrantov s políciou zahynuli podľa stanice BBC najmenej traja ľudia a tristo ďalších utrpelo zranenia. Prezident Maduro označil štrajk za minimálny a prikázal zatknúť jeho lídrov. Polícia zadržala celkovo viac než 360 osôb, uviedli skupiny na ochranu ľudských práv.

V New Yorku v súvislosti s udalosťami rezignoval vysokopostavený diplomat z venezuelskej delegácie pri OSN. Isaías Medina svoj krok zdôvodnil systematickou perzekúciou obyvateľstva, „štátnym terorizmom“ a porušovaním ústavy zo strany Madurovej vlády.

USA pohrozili sankciami

V juhoamerickej krajine sa majú 30. júla uskutočniť voľby do nového orgánu Ústavodarné zhromaždenie. Venezuelský líder chce, aby novozvolené zhromaždenie po voľbách prepracovalo ústavu a posilnilo tak jeho právomoci. Eliminovali by sa tak posledné mechanizmy na kontrolu vládnej moci. Spojené štáty už v tejto súvislosti Caracasu pohrozili sankciami.

Od apríla, keď opozícia vystupňovala protesty, zahynulo pri násilnostiach vo Venezuele už takmer sto ľudí.

 

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom