GALBAVÝ: Púšťanie kukláčov do osád nie je riešením

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ľudovít Galbavý

BRATISLAVA 25. marca (WEBNOVINY) – Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ľudovít Galbavý nesúhlasí s predstavou SNS, aby sa poriadku v rómskych osadách zmocnili kukláči. „Kukláči sú určení na niečo iné, nie aby riešili verejný poriadok. Ak tam nie je podozrenie z protiprávneho konania, neviem, z akých dôvodov by ich tam mali pustiť,“ uviedol pre agentúru SITA Galbavý. Poslanec za SNS a predseda Slovenskej národnej mládeže Jakub Gajdošík je presvedčený, že sú náhodné zásahy kukláčov najlepšou prevenciou, aby mali Rómovia pred policajtmi rešpekt. „Nech cigáni vedia, že ruka zákona na nich dolieha,“ vyhlásil dnes na tlačovej konferencii Gajdošík.

Rómsky splnomocnenec Galbavý by radšej uvítal v lokalitách a rómskych osadách viac rómskych policajných špecialistov. „Tí slúžia na to, aby boli nápomocní v danej lokalite, aby si získavali ľudí na svoju stranu a zároveň zabezpečovali poriadok v osade alebo lokalite a zakročili voči protiprávnym konaniam,“ uviedol Galbavý s tým, že týchto policajtov považuje za účinnú prevenciu. Polícia má podľa neho chrániť životy, zdravie a majetok občanov, bez ohľadu na to, či ide o Rómov alebo Nerómov.

Slovenská národná mládež požiadala o preventívne akcie kukláčov v osadách aj policajného prezidenta Jána Packu. Ten prisľúbil, že v lokalitách v okolí rómskych obcí v najbližších týždňoch pribudnú noví policajti. Minister vnútra Robert Kaliňák minulý rok sľúbil zvýšiť počet policajtov o 300. Packa však zástupcom SNS povedal, že policajtov, najmä na východnom Slovensku, by malo byť viac o 400. Viacerí už sú na nových pôsobiskách, ďalším sa končí výcvik.

Podľa SNS by malo byť v osadách viac policajných hliadok aj v čase vyplácania sociálnych dávok. SNS chce v tejto súvislosti zaviesť pre Rómov takzvané sociálne karty, ktoré by nemohli zneužívať úžerníci. Na karty by Rómom chodili peniaze na nákup potravín, ale nie alkoholu a cigariet. Nakupovať na karty by mali v sociálnych predajniach, ktoré by zriaďovali obce. Na kartu by sociálne dávky nabiehali postupne a nie jednorazovo, aby celý obnos karty nemohli minúť naraz.

Galbavý považuje nápad so sociálnymi kartami za predvolebnú kampaň SNS. „To nech si riešia oni akým spôsobom uznajú za vhodné, my máme svoje rôzne návrhy, ako zlepšiť kvalitu života rómskej komunity, a to na báze osobitného príjemcu,“ tvrdí Galbavý. Znamená to, že časť sociálnych dávok neputuje do rúk občanov, ale prostredníctvom úradu práce na samosprávy. „Tie zabezpečujú nákupy potravín a šatstva tak, aby bola rodina zabezpečená podľa toho, čo je potrebné najviac, aby dávky neboli zneužité na iný účel než sú určené,“ dodal Galbavý.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Robert Kaliňák