Futbalistom roka sa stal Marek Hamšík

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Futbalistom roka sa stal Marek Hamšík
Víťaz ankety Futbalista roka 2015 Marek Hamšík (druhý sprava) a druhý v poradí Martin Škrtel (vľavo) počas vyhlásenia výsledkov 23. ročníka tradičnej ankety Slovenského futbalového zväzu (SFZ) o najlepšieho futbalistu Slovenskej republiky za rok 2015. Bratislava, 27. marec 2016. Foto: SITA/Marek Mrviš

BRATISLAVA 27. marca (Webnoviny.sk) – Najlepším futbalistom Slovenskej republiky za rok 2015 sa stal obhajca Marek Hamšík, druhé miesto obsadil Martin Škrtel, tretí bol Juraj Kucka. Slávnostné vyhlásenie výsledkov 23. ročníka ankety denníka Pravda a Slovenského futbalového zväzu (SFZ) sa uskutočnilo na Veľkonočnú nedeľu v Refinery Gallery v Bratislave.

Dvadsaťosemročný stredopoliar talianskeho klubu SSC Neapol (nar. 27. júla 1987) Hamšík získal rekordné piate prvenstvo (ešte aj za roky 2009, 2010, 2013 a 2014), čím sa osamostatnil na čele a predstihol Škrtela. Obranca anglického klubu FC Liverpool triumfoval štyrikrát – za roky 2007, 2008, 2011 a 2012. Tri razy v tejto ankete dominoval bývalý výborný stopér Dušan Tittel (1995, 1996 a 1997), Hamšík ho teraz napodobnil tým, že dokázal uspieť rovnako trikrát za sebou. Z celkového primátu sa dosiaľ tešilo naďalej 13 slovenských futbalistov, v ostatných deviatich ročníkoch nebol iný víťaz ako Hamšík alebo Škrtel.

„Rok 2015 bol úspešný. Vrcholom sezóny bol postup na majstrovstvá Európy do Francúzska. Verím, že nastane eufória ako pri našej účasti na svetovom šampionáte 2010 v Juhoafrickej republike a opäť potešíme divákov. V reprezentácii je dobrá partia, sme skvelý tím, držíme spolu,“ uviedol pri ocenení na pódiu Marek Hamšík. Rodák z Banskej Bystrice Marek Hamšík mal v hlasovaní 35 odborníkov (20 trénerov a 15 novinárov) z 350 možných spolu 348 bodov a prevzal víťaznú trofej s vyobrazenou loptou na podnose.

„Večne druhý“ Škrtel

Rodák z Banskej Bystrice Marek Hamšík mal v hlasovaní 35 odborníkov (20 trénerov a 15 novinárov) z 350 možných spolu 348 bodov a prevzal víťaznú trofej s vyobrazenou loptou na podnose. V hlavnej ankete „Futbalista roka 2015“, ktorá má názov Cena Jána Popluhára (najlepší slovenský futbalista 20. storočia zomrel 6. marca 2011 vo veku 75 rokov, pozn.), skončil na druhej priečke s odstupom 35 bodov spomenutý štvornásobný držiteľ hlavného ocenenia Martin Škrtel.

„Večne druhý,“ skonštatoval s úsmevom 31-ročný Škrtel a doplnil: „Vlani som pri preberaní ocenenia hovoril, že sa chceme prebojovať na ME 2016, teraz je to realita. Sme výborný kolektív, časť z mojej ceny určite patrí aj spoluhráčom, technickému úseku, trénerom, celému realizačnému tímu. Ďakujem všetkým.“ Tretie miesto už s výrazným 95-bodovým odstupom za víťazným Hamšíkom patrí stredopoliarovi Jurajovi Kuckovi, ktorý do augusta 2015 pôsobil v FC Janov a potom prestúpil do ďalšieho talianskeho klubu AC Miláno.

Za medailovými pozíciami štvrtý s 52-bodovým mankom na tretieho Kucku skončil Róbert Mak z gréckeho tímu PAOK Solún. Pozoruhodná je skutočnosť, že v elitnej desiatke, ktorú uzatvára tretí z predchádzajúceho ročníka ankety Ján Ďurica z ruského Lokomotivu Moskva, figurujú rovnakí hráči ako za rok 2014. Táto skutočnosť nastala prvýkrát v histórii. Na lístkoch v hlavnej ankete sa tentoraz objavilo dovedna 29 hráčov s minimálne jedným hlasom, predtým to bolo historické minimum – 21 futbalistov. Najviac mien figurovalo v nominácii za rok 1999 – až 46, vtedy však hlasovalo 50 ľudí. Celkovo už dostalo dôveru v ankete 239 hráčov. Martin Škrtel posunul svoj rekordný zápis: v hlavnej kategórii je jedenástykrát po sebe v prvej desiatke, čo sa dosiaľ ešte nikomu nepodarilo.

Odpútal sa výraznejšie od Miroslava Karhana, ktorý bol deväťkrát v rade medzi najlepšími. Karhan však zostáva rekordérom v počte účastí v elitnej desiatke – bol v nej dovedna 13-krát a bodoval až osemnásťkrát.Po šiesty raz (dosiaľ iba päťkrát – za roky 2003, 2006, 2009, 2010 a 2013) v histórii ankety sa nestalo, že v Top 10 figurujú iba futbalisti, pôsobiaci v zahraničných kluboch. Za rok 2011 to legionárom „pokazil“ spomenutý Karhan z FC Spartak Trnava a za roky 2012, 2014 a 2015 Viktor Pečovský z MŠK Žilina, teraz deviaty v klasifikácii.

Do Siene slávy zaradili jedenásť legiend

Druhým vrcholom nedeľňajšieho galavečera v Bratislave bolo uvedenie prvých laureátov do novovzniknutej Siene slávy slovenského futbalu (SSSF), kde zaradili jedenásť legiend. Do dvorany celospoločenského rešpektu a všeobecného uznania sa dostalo šesť žijúcich osobností Jozef Adamec, Jozef Čapkovič, Karol Dobiaš, Anton Ondruš, Adolf Scherer, Jozef Vengloš a päť in memoriam: Karol Galba, Karol Jokl, Ján Popluhár, Viliam Schrojf a Leopold Šťastný.

Tento menoslov vybrala čestná rada SSSF na základe nominačnej listiny pätnástich kandidátov navrhnutých tzv. výkonnou komisiou Siene slávy slovenského futbalu zo dňa 12. januára 2016, v súlade so štatútom SSSF. Pre laureátov okrem dekrétov a modrých odznakov SSSF bola pripravená aj exkluzívna 23 cm vysoká a niečo viac ako 2 kg vážiaca bronzová trofej z dielne akademického sochára Jozefa Hobora.

„Znamená to pre mňa veľa, úprimne ďakujem. Teším sa, že slovenský futbal napreduje,“ skonštatoval jeden z laureátov, 80-ročný Jozef Vengloš. „Teším sa, ako keby som strelil gól. Ďakujem za dôveru a hlasy. Prajem súčasným hráčom úspech a medailové umiestnenie na blížiacich sa majstrovstvách Európy vo Francúzsku,“ pridal sa 74-ročný bývalý vychýrený kanonier Jozef Adamec.

Na slávnosti v Bratislave vyhlásili i výsledky ďalšej „známej“ ankety Cena Petra Dubovského pre najlepšieho mladého futbalistu do 21 rokov. Víťazom sa stal po prvý raz Matúš Bero (nar. 6. septembra 1995). Dvadsaťročný stredopoliar úradujúceho slovenského majstra AS Trenčín získal v ankete Pravdy a SFZ 17 bodov a pred druhým v poradí, obhajcom prvenstva v tejto kategórii Ondrejom Dudom z poľského klubu Legia Varšava, mal šesťbodový náskok. Bero prevzal zarámovaný dres s číslom 10 tragicky zosnulého bývalého úspešného reprezentanta Petra Dubovského, ktorý mu odovzdal jeho otec Viliam. „Pre mňa je to veľká česť. Je to zároveň motivácia do ďalších futbalových rokov, aby som bol ešte lepší a dostal sa aj do seniorskej reprezentácie,“ vyjadril sa na pódiu Matúš Bero.

Vyhlásili aj najlepšiu slovenskú futbalistku

Okrem spomenutých dvoch ankiet a laureátov do Siene slávy slovenského futbalu vyhlásili v Bratislave aj najlepšiu slovenskú futbalistku – Dominiku Škorvánkovú, v súčasnosti hráčka nemeckého klubu SC Sand obhájila svoje prvenstvo a celkovo jej patrí už piaty primát (aj za roky 2009, 2012, 2013 a 2014). Trénerom roka 2015 v Slovenskej republike sa stal úspešný kouč národného mužstva Ján Kozák (obhájil triumfy z rokov 2013 a 2014) pred lodivodom AS Trenčín Martinom Ševelom a českým kormidelníkom slovenskej reprezentácie do 21 rokov Pavlom Hapalom.

„V prvom rade ďakujem všetkým, čo mi dali hlas. Po 36 rokoch som opäť na majstrovstvách Európy. Pekné je postúpiť na šampionát, fanúšikom však chceme robiť radosť aj naďalej. Dáme do toho všetky sily, aby sme boli úspešní. Poďakovanie patrí hráčom, ktorých si nesmierne vážim, realizačnému tímu a pochopiteľne aj mojej rodine,“ uviedol na slávnosti 61-ročný tréner Ján Kozák.

„Cenu fanúšikov“ za rok 2015 dostal v internetovom hlasovaní Marek Hamšík, ktorý narušil hegemóniu Martina Škrtela (uspel v rokoch 2012, 2013 a 2014). Už dlhšie boli známe a zverejnené výsledky ďalšej ankety. Najlepšími hráčmi pôsobiacimi v najvyššej slovenskej futbalovej súťaži Fortuna lige sa stali za rok 2015 spoločne Matúš Bero z AS Trenčín a Viktor Pečovský z MŠK Žilina (druhý menovaný obhájil triumf), tretí skončil kamerunský útočník FC ViOn Zlaté Moravce Léandre Gael Tawamba Kana.

Do Bratislavy sa slávnosť vrátila po určitom čase, v ostatných ročníkoch sa uskutočnila v Trnave, vlani bola v Žiline. Nedeľňajší galavečer v Refinery Gallery sa pod moderátorskou taktovkou Marcela Merčiaka uskutočnil pred televíznymi kamerami v priamom prenose televízie JOJ. V programe vystúpili o. i. speváci Dara Rolins, Martin Chodúr, Mária Čírová, Miroslava Partlová, hudobná skupina Polemic či tanečná skupina The Pastels.

Konečné výsledky futbalových ankiet denníka Pravda a SFZ za rok 2015:

Najlepší futbalista Slovenskej republiky za rok 2015 – Cena Jána Popluhára (celkovo 23. ročník, spolu dostalo aspoň jeden hlas 29 hráčov, za menom je jeho klubová príslušnosť v roku 2015):

1. Marek Hamšík (SSC Neapol/Tal.) 348 bodov, 2. Martin Škrtel (FC Liverpool/Angl.) 313, 3. Juraj Kucka (FC Janov/Tal. – AC Miláno/Tal.) 253, 4. Róbert Mak (PAOK Solún/Gréc.) 201, 5. Vladimír Weiss ml. (Lekhwiya SC/Kat.) 161, 6. Peter Pekarík (Hertha BSC Berlín/Nem.) 125, 7. Tomáš Hubočan (Dinamo Moskva/Rus.) 121, 8. Matúš Kozáčik (Viktoria Plzeň/ČR) 105, 9. Viktor Pečovský (MŠK Žilina) 79, 10. Ján Ďurica (Lokomotiv Moskva/Rus.) 76, 11. Michal Ďuriš (FK Mladá Boleslav/ČR – Viktoria Plzeň/ČR) 61, 12. Ondrej Duda (Legia Varšava/Poľ.) 16, 13. Stanislav Lobotka (AS Trenčín – FC Nordsjaelland/Dán.) 9, 14. Matúš Bero (AS Trenčín) 8, 15. Patrik Hrošovský (Viktoria Plzeň/ČR) 7, 16. Ján Mucha ml. (Arsenal Tula/Rus. – ŠK Slovan Bratislava) a Adam Nemec (FC New York City/USA – Willem II Tilburg/Hol.) po 6, 18. Adam Zreľák (ŠK Slovan Bratislava) 5, 19. Lukáš Čmelík (MŠK Žilina), Ján Greguš (FK Jablonec/ČR), Ľubomír Michalík (FC DAC 1904 Dunajská Streda), Ján Novota (Rapid Viedeň/Rak.), Miroslav Stoch (Al-Ain /SAE – Bursaspor/Tur.) po 3, 24. Jaroslav Mihalík (MŠK Žilina), Kornel Saláta (ŠK Slovan Bratislava), Ákos Szarka (FC DAC 1904 Dunajská Streda), Stanislav Šesták (VfL Bochum/Nem. – Ferencváros Budapešť/Maď.) po 2, 28. Norbert Gyömbér (Catania Calcio/Tal. – AS Rím/Tal.) a Erik Pačinda (MFK Košice – FC DAC 1904 Dunajská Streda) po 1

Prehľad doterajších víťazov ankety „Najlepší futbalista Slovenskej republiky“:

rok 1993: Peter Dubovský

rok 1994: Vladimír Kinder

rok 1995: Dušan Tittel

rok 1996: Dušan Tittel

rok 1997: Dušan Tittel

rok 1998: Jozef Majoroš

rok 1999: Vladimír Labant

rok 2000: Szilárd Németh

rok 2001: Ľubomír Moravčík

rok 2002: Miroslav Karhan

rok 2003: Vladimír Janočko

rok 2004: Marek Mintál

rok 2005: Marek Mintál

rok 2006: Róbert Vittek

rok 2007: Martin Škrtel

rok 2008: Martin Škrtel

rok 2009: Marek Hamšík

rok 2010: Marek Hamšík

rok 2011: Martin Škrtel

rok 2012: Martin Škrtel

rok 2013: Marek Hamšík

rok 2014: Marek Hamšík

rok 2015: Marek Hamšík

Cena Petra Dubovského pre najlepšieho mladého futbalistu do 21 rokov za rok 2015 (16. ročník, aspoň jeden hlas dostalo šesť hráčov, za menom futbalistu je jeho klubová príslušnosť v roku 2015):

1. Matúš Bero (AS Trenčín) 17, 2. Ondrej Duda (Legia Varšava/Poľ.) 11, 3. Stanislav Lobotka (AS Trenčín – FC Nordsjaelland/Dán.) 4, 4. Dávid Ivan (Sampdoria Janov/Tal.), Milan Škriniar (MŠK Žilina) a Adam Zreľák (ŠK Slovan Bratislava) po 1

Prehľad doterajších víťazov ankety „Cena Petra Dubovského“:

rok 2000: Ľubomír Meszároš

rok 2001: Róbert Vittek

rok 2002: Róbert Vittek

rok 2003: Roland Števko

rok 2004: Milan Ivana

rok 2005: Martin Škrtel

rok 2006: Dušan Švento

rok 2007: Marek Hamšík

rok 2008: Marek Hamšík

rok 2009: Miroslav Stoch

rok 2010: Miroslav Stoch

rok 2011: Róbert Mak

rok 2012: Róbert Mak

rok 2013: Norbert Gyömbér

rok 2014: Ondrej Duda

rok 2015: Matúš Bero

Tréner roka 2015 v SR (aspoň jeden hlas dostalo 9 kormidelníkov):

1. Ján Kozák (reprezentácia SR) 102, 2. Martin Ševela (AS Trenčín) 55, 3. Pavel Hapal (reprezentácia SR do 21 rokov) 21, 4. Adrián Guľa (MŠK Žilina) 10, 5. Vladimír Weiss (FC Kajrat Almaty/Kaz.) 7, 6. Milan Malatinský (reprezentácia SR do 18 a do 19 rokov) a Ivan Vrabec (AS Trenčín) po 3, 8. Štefan Tarkovič (asistent trénera reprezentácie SR) 2, 9. Štefan Horný (MFK Skalica) 1

Najlepší hráč Fortuna ligy v roku 2015 (aspoň jeden hlas dostalo 23 hráčov):

1. Matúš Bero (AS Trenčín) a Viktor Pečovský (MŠK Žilina) po 55, 3. Léandre Gael Tawamba Kana (FC ViOn Zlaté Moravce) 21, 4. Gino van Kessel (AS Trenčín) a Marko Milinkovič (ŠK Slovan Bratislava) po 14, 6. Ibrahim Rabiu (AS Trenčín) 6, 7. Ján Mucha ml. (Arsenal Tula/Rus. – ŠK Slovan Bratislava), Jaroslav Mihalík (MŠK Žilina), Ákos Szarka (FC DAC 1904 Dunajská Streda) a Milan Škriniar (MŠK Žilina) po 4

Cena fanúšikov 2015 (internetové hlasovanie): Marek Hamšík (SSC Neapol/Tal.)

Najlepšia futbalistka 2015 v SR: Dominika Škorvánková (SV Neulengbach/Rak. – SC Sand/Nem.)

Sieň slávy slovenského futbalu (SSSF) – prehľad prvých laureátov (dovedna 11 legiend):

Žijúci (6): Jozef Adamec, Jozef Čapkovič, Karol Dobiaš, Anton Ondruš, Adolf Scherer, Jozef Vengloš

In memoriam (5): Karol Galba, Karol Jokl, Ján Popluhár, Viliam Schrojf, Leopold Šťastný

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Adam NemecAdam ZreľákAdrián GuľaAnton OndrušDara RolinsDušan ŠventoDušan TittelErik PačindaIvan VrabecJán ĎuricaJán GregušJán KozákJán MuchaJán Mucha ml.Ján NovotaJán PopluhárJozef adamecJozef VenglošJuraj KuckaKornel SalátaĽubomír MichalíkĽubomír MoravčíkMarek HamšíkMarek MintálMária ČírováMarko MilinkovičMartin ChodúrMartin ŠevelaMartin ŠkrtelMatúš BeroMatúš KozáčikMichal ĎurišMilan MalatinskýMilan ŠkriniarMiroslav KarhanMiroslav StochNorbert GyömbérOndrej DudaPatrik HrošovskýPavel HapalPeter PekaríkRóbert MakRóbert VittekStanislav LobotkaStanislav ŠestákŠtefan HornýŠtefan TarkovičSzilárd NémethTomáš HubočanViktor PečovskýVladimír WeissVladimír Weiss ml.