Aktualizované: Slovensko deklasovalo Azerbajdžan, Hamšík strelil dva góly a je rekordérom

Marek Hamšík
Kapitán slovenskej futbalovej reprezentácie Marek Hamšík sa teší z gólu v sieti Azebajdžanu počas zápasu E-skupiny kvalifikácie o postup na ME 2020. Baku, 11. jún 2019. Foto: archívne, www.facebook.com.
  • aktualizované 11. júna 21:18

BAKU 11. júna (WebNoviny.sk) – Slovenskí futbalisti zvíťazili vo svojom treťom zápase v E-skupine kvalifikácie o postup na ME 2020 v Baku nad hráčmi Azerbajdžanu hladko 5:1. Kapitán Marek Hamšík strelil 23. a 24. gól v najcennejšom drese, čím dostihol a následne aj prekonal doterajšieho rekordéra Róberta Vitteka.

V tabuľke tak zverenci trénera Pavla Hapala majú šesť bodov, keďže súboje o „Euro“ odštartovali triumfom nad Maďarskom 2:0. Vo Walese však nestrelili gól a prehrali 0:1. Azerbajdžan je v tabuľke E-skupiny stále bez bodu. Boje o účasť na európskom šampionáte začal prehrou v Chorvátsku 1:2 a neuspel ani v domácom súboji proti Maďarsku (1:3).

Slováci triumfovali „vonku“ po dvoch rokoch a jednom dni. Predtým dosiahli víťazstvo na ihrisku súpera ešte 10. júna 2017, keď v dueli kvalifikácie MS 2018 vyhrali v litovskom Vilniuse (2:1). Medzitým nastúpili Slováci mimo svojej pôdy v ôsmich dueloch, z toho až sedemkrát prehrali. Reprezentačný tím spod Tatier sa najbližšie predstaví v septembrovom asociačnom termíne, keď odohrá ďalšie dve kvalifikačné stretnutia – doma proti Chorvátsku a v Maďarsku.

Kvalifikácia o postup na ME 2020 (E-skupina)

70. A. Krivocjuk

strely celkovo (na bránu): 11:22 (2:10) rohové kopy: 4:4, ofsajdy: 0:1, držanie lopty (v %): 41 – 59, rozhodcovia: J. Beaton – A. Mulvanny, S. Carr, 9000 divákov

Azerbajdžan: Agajev – Medvedev, Gusejnov, Krivociuk, Ragimov – Richard Almeida, Garajev, Ejubov (79. Machmudov) – Abdullajev (89. Renat Dadašov), Ramazanov (61. Madatov) – Šejdajev
Slovensko: Dúbravka – Pekarík, Vavro, Škriniar, Hancko – Kucka, Lobotka (84. Greguš), Hamšík (86. Haraslín) – Rusnák, Boženík (71. Duda), Mak

I. polčas

Úvodnú príležitosť stretnutia mali v 4. min hostia – s Makovou hlavičkou po centri Pekaríka si však domáci gólmana Agajev bez väčších problémov poradil. Zakrátko Šejdajev v nádejnej pozícii hlavičkoval nad slovenskú bránku. V 8. min sa už skóre zmenilo. Lobotka sa preštrikoval až pred azerbajdžanskú šestnástku a prízemnou strelou poslal loptu k pravej žrdi – 0:1.

V 20. min vysunul Hamšík do šance Boženíka, no žilinský tínedžer z uhla trafil iba do domáceho brankára. Vzápätí sa Agajev „robinzonádou“ zaskvel pri ďalekonosnej delovke Kucku. Legionár z talianskej Parmy si všetko vynahradil v 27. min, keď ukážkovou strelou z priameho kopu zvýšil vedenie hostí – 0:2.

Netrvalo dlho a z gólu sa tešili aj domáci – niekdajší hráč MŠK Žilina Šejdajev na začiatku 29. min prenikol do „veľkého vápna“ a technickou strelou k vzdialenejšej žrdi prekonal Dúbravku – 1:2.

Slováci odpovedali hneď po rozohrávke, keď Hamšík ďalšou výstavnou strelou prinávrátil hosťom dvojgólové vedenie – 1:3. Krátko pred prestávkou Kucka po Dúbravkovom pase predĺžil loptu na Boženíka, ktorého pokus Agajev vyrazil na roh.

II. polčas

Azerbajdžanskí hráči vstúpili do druhého polčasu aktívne. Dúbravka bol v permanencii pri niekoľkých nebezpečných centroch a v 55. min zneškodnil nepríjemnú strelu Abdullajeva zvnútra šestnástky.

Nádeje domácich však definitívne pochoval v 57. min Hamšík, keď trafil presne k ľavej žrdi po spätnej prihrávke Vavra – 1:4.

V zostávajúcom priebehu zápasu nevyužil veľkú príležitosť Pekarík a zásah striedajúceho Dudu neplatil pre ofsajd. Slováci však nakoniec aj tak pridali piaty gól, keď v 85. min Hancko skóroval po prihrávke od Dudu – 1:5.

Hlasy

• zdroj: SITA

Pavel Hapal (tréner SR): „Som spokojný nielen s výsledkom, ale aj s predvedenou hrou. Nechcem znevažovať výkon Azerbajdžanu, ale myslím si, že dnes sme dominovali vo všetkých smeroch. Samozrejme, trošku ma mrzí inkasovaný gól, ale na druhej strane, veľmi dobre sme naň zareagovali. Pridali sme tretí gól a v druhom polčase to bolo už iba čakanie na to, akým výsledkom sa zápas skončí. Pred hráčmi musím ´zložiť klobúk´, pretože odohrali vynikajúce stretnutie.“

Marek Hamšík (kapitán SR a strelec dvoch gólov): „Myslím si, že sme zaslúžene zvíťazili. Ukázali sme veľkú silu a podľa mňa sme odohrali jeden z najlepších zápasov v reprezentácii. Od začiatku sme diktovali tempo a už do prestávky sme dokázali streliť tri góly. Veľmi nás to teší, pretože sme získali dôležité tri body do tabuľky.“

Stanislav Lobotka (stredopoliar SR a strelec jedného gólu): „Víťazstvo 5:1 je jedna vec, ale priebeh stretnutia určite nebol taký, ako naznačuje výsledok. Súper bol chvíľami nebezpečný. Hlavne v momentoch, keď sme neboli kompaktní, vedel dobre zakombinovať. Keď sme dali v druhom polčase gól na 4:1, už sa to upokojilo a kontrolovali sme si to.“

Dávid Hancko (obranca SR a strelec jedného gólu): „Môj gól je bonus na našom peknom víťazstve. Skóroval som, ale tento zásah mi pekne vypracovali ďalší chlapci – Robo Mak s Ondrom Dudom. V septembri môžeme pokračovať a dúfajme, že proti Chorvátsku a Maďarsku získame ďalšie body.“