Francúzsko zasiahli silné búrky, na Korzike si vyžiadali mŕtvych

A sign reading "swimming prohibited" sits on a beach with high levels of pollution the morning after a storm passed through Marseille, southern France
Foto: AP Photo/Daniel Cole

Silná búrka, ktorá vo štvrtok zasiahla francúzsky ostrov Korzika, po sebe zanechala troch mŕtvych a 12 zranených. Korzická prefektúra informovala, že 13-ročné dievča prišlo o život v meste Sagone, keď strom spadol na táborisko.

V Coggii južne od Sagone zomrela 72-ročná žena po tom, ako sa zrútila strecha reštaurácie na pláži. Treťou obeťou je 46-ročný muž, ktorý prišiel o život v kempe v meste Calvi. Zo spomenutých zranených je jeden hospitalizovaný v kritickom stave.

Domácnosti bez elektriny

Búrku na Korzike sprevádzal vietor, ktorý v niektorých oblastiach v nárazoch dosahoval viac ako 220 kilometrov za hodinu, informovala meteorologická agentúra Météo-France. Zhruba 45-tisíc domácností skončilo bez elektriny, uviedla zas energetická spoločnosť EDF.

Francúzsky námorný úrad na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter napísal, že na západnom pobreží Korziky rozbehli záchranné operácie na pomoc uviaznutým a nabúraným lodiam. Na ostrov plánuje ešte vo štvrtok prísť minister vnútra Gérald Darmanin.

Záplavy prístavu aj budov

Silné búrky zasiahli Francúzsko a susedné krajiny po suchu, vlnách horúčav a lesných požiaroch, ktoré sú príznačné pre toto leto.

V dôsledku búrky v stredu zaplavilo v Marseille na juhu Francúzska Starý prístav a budovu hlavného súdu, museli tam tiež zatvoriť pláže.

V utorok, keď Paríž zasiahli prívalové záplavy, zaznamenali na vrchole Eiffelovej veže vietor s rýchlosťou cez 100 kilometrov za hodinu.

Uzávierky vlakovej trate

V severnom Taliansku si prudká nočná búrka vynútila uzávierky vlakovej trate juhovýchodne od Janova po tom, čo silný vietor vyniesol na koľaje prezliekacie kabínky a iné predmety z neďalekých pláží, čím poškodil elektrické obvody.

V častiach regiónu Ligúria krúpy veľké ako vlašské orechy rozbíjali okná na domoch a spôsobili škody v sadoch a záhradách. Starostka mesta Sestri Levanti Valentina Ghio varovala, že očakávajú smršte, a ľudia by sa mali vyhnúť plážam.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gérald Darmanin