Francúzi a Nemci majú obavy, chcú upraviť migrantské kvóty

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Migranti
Foto: SITA/ AP

BRUSEL 1. júna (WEBNOVINY) – Francúzsko a Nemecko vyjadrili v pondelok obavy v súvislosti s návrhom Európskej komisie prerozdeliť dokopy 40-tisíc migrantov z utečeneckých táborov v Grécku a Taliansku. Obe krajiny vyslovili názor, že takýto plán neberie do úvahy úsilie, ktoré už v súvislosti s riešením migračnej krízy vynaložili.

Rozdelenie migrantov má pomôcť Grécku a Taliansku

Európska komisia (EK) minulý týždeň v rámci snahy o rovnomernejšie rozloženie azylantov medzi jednotlivými štátmi EÚ prijala súbor opatrení, ktorý by mal pomôcť najmä Grécku a Taliansku ako krajinám čeliacim najväčšiemu prílevu migrantov a utečencov, ktorí sa masovo plavia do Európy naprieč Stredozemným morom. Implementačný balík EK počíta s prerozdelením dokopy 40-tisícov migrantov, ktorí sa k brehom týchto krajín doplavili zo Sýrie či Eritery.

Francúzsko a Nemecko by v súvislosti s týmto plánom ako dve najväčšie krajiny EÚ mali poskytnúť azyl dohromady asi 40 percentám z celkového počtu prerozdelených utečencov (čiže asi 16-tisícom).

Úniu čaká dlhý boj

Francúzsky minister vnútra Bernard Cazeneuve a jeho nemecký náprotivok Thomas de Maiziere v pondelok v spoločnom vyhlásení vyjadrili názor, že rozdelenie migrantov by malo „zohľadňovať predovšetkým snahy, ktoré členské štáty už pri medzinárodnej ochrane (utečencov) vynaložili“. Zdôraznili pritom, že takmer tri štvrtiny žiadateľov o azyl sa o tento štatút uchádzajú v niektorej z piatich členských štátov EÚ – Nemecka, Francúzska, Švédska, Talianska či Maďarska.

Cazeneuve a de Maiziere uviedli, že európsky záchranný mechanizmus musí byť založený na dvoch rovnako dôležitých princípoch: zodpovednosti a solidarite. „Myslíme si, že rovnováha medzi týmito princípmi v návrhu, ktorý predložila komisia, doposiaľ nebola dosiahnutá.“ Pondelňajšie vyjadrenie predstaviteľov Nemecka a Francúzska spolu s obavami, ktoré už vo veci vyslovilo Španielsko ako aj niektoré východoeurópske štáty poukazuje na to, že EÚ čaká ešte dlhý boj v rámci rozhodovania sa, ako najlepšie 40-tisíc migrantov prerozdeliť.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať