Foto: Slovensko dosiahlo na špeciálnej olympiáde historický úspech, získalo až dvanásť zlatých medailí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Abú Zabí, Svetové letné hry špeciálnych olympiád
Záverečný ceremoniál Svetových letných hier špeciálnych olympiád v Abú Zabí, kde Slovensko získalo dohromady 35 medailí vo všetkých disciplínach - šesť bronzových, sedemnásť strieborných a dvanásť zlatých, Spojené arabské emiráty, 21. marec 2019. Foto: www.facebook.com

ABÚ ZABÍ 22. marca (WebNoviny.sk) – Slovenská republika má za sebou najúspešnejšie Svetové letné hry špeciálnych olympiád. V Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch si vybojovali reprezentanti SR dohromady 35 medailí vo všetkých disciplínach – šesť bronzových, sedemnásť strieborných a dvanásť zlatých.

Najväčšie športové podujatie tohto typu na svete si v roku 2019 užilo 7 500 športovcov, ktorých viedlo 3 000 trénerov. Vrcholné podujatie pre športovcov s mentálnym postihnutím sa skončilo vo štvrtok.

„Náš výsledok nás veľmi teší, ale dôležité je aj to, že pre našich športovcov boli hry úžasným zážitkom a skúsenosťou,“ povedala športová riaditeľka Špeciálnych olympiád Slovensko Jana Gantnerová.

Úspešní športovci

Víťazné medailové umiestnenia si vybojovali plavkyne Vanda Kračúnová (100 m prsia, 200 m prsia) a Darina Krihová (25 m prsia). Medzi atlétmi Adela Mižigárová (skok do výšky) a Simona Horváthová (skok do diaľky). V cyklistike získal zlato Michal Štubňa (500 m časovka).

Zo zlata sa rovnako tešili aj moderné gymnastky – Gizela Billíková získala zlaté kovy s náčiním (kužele, švihadlo) a vo viacboji a Dominika Radojevská s loptou. Nacennejší kov si vybojoval v súťaži jednotlivcov tenista Jaroslav Kulina.

„Svetové hry ponúkli svetu myšlienku, že šport je tá najkrajšia a najľahšia cesta inklúzie. V Špeciálnych olympiádach máme nástroj inklúzie, ktorou je unifikovaný šport, kde v tíme hrá športovec aj bez mentálneho postihnutia. A toto je cesta k myšlienke spájať ľudí všetkých odlišností,“ uviedla národná riaditeľka Špeciálnych olympiád Slovensko Eva Gažová. Práve v unifikovanom stolnom tenise získali Matúš Mikle (športovec Špeciálnych olympiád Slovensko) a Markus Tonkovič zlatú medailu.

Najlepšie zorganizované podujatie

Svetové hry špeciálnych olympiád zorganizovali prvýkrát v regióne Blízkeho východu. Účastníci ich zhodnotili ako najlepšie zorganizované podujatie v 50-ročnej histórii, zapojených bolo 20-tisíc dobrovoľníkov.

Súčasťou hier bol aj otvárací a záverečný ceremoniál, sprievodný kultúrny program a séria skríningových vyšetrení športovcov v rámci programu Zdraví športovci.

Združenie Špeciálnych olympiád Slovensko vzniklo v roku 1993 s cieľom poskytovať celoročný cyklus súťaží a tréningov v športových disciplínach ako atletika, plávanie, gymnastika, futbal, volejbal, cyklistika, zjazdové lyžovanie, bežecké lyžovanie, tenis, stolný tenis, pozemný hokej, boccia, krasokorčuľovanie, snežnice a iné. Informácie pochádzajú z tlačovej správy, ktorú agentúre SITA poskytla Magdaléna Koreny zo SKPR Strategies.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať