Foto: Rada poľnohospodárov sa dištancuje od traktorového sprievodu, kritizuje hrotenie polarizácie

PROTEST: Jazda farmárov na traktoroch
Kolóna strojov s transparentmi počas protestnej jazdy farmárov na traktoroch prechádza cez obec Ladomerská Vieska v okrese Žiar nad Hronom. Farmári na traktoroch vyrazili na protestnú jazdu z východu Slovenska do Bratislavy a protestujú za lepšie podmienky v poľnohospodárstve. Žiar nad Hronom, 19. jún 2018. Foto: SITA/Peter Rusko

BRATISLAVA 19. júna (WebNoviny.sk) – Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv (RPPS) sa nestotožňuje s organizovaním protestného traktorového sprievodu naprieč Slovenskom.

Ponúkajú vlastné delenie

Rada vníma túto akciu ako protest úzkeho okruhu poľnohospodárov, ktorí sa takouto formou snažia upozorniť na neriešené problémy v rezorte. Konštatovala to v utorok hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová v tlačovej správe.

Traktorový sprievod môže podľa RPPS opäť vyhrotiť polarizáciu nielen odbornej poľnohospodárskej verejnosti, ale aj spoločnosti ako takej. Nanovo má poukazovať na nezmyselné delenie poľnohospodárov – na malých a veľkých.

Z pohľadu Rady poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv pritom existujú len poľnohospodári vytvárajúci hodnoty a zamestnávajúci ľudí, ktorí ešte zostali na vidieku, postupujúci v súlade s nastaveným legislatívnym rámcom a poľnohospodári hospodáriaci na hrane zákona, od ktorých sa RPPS dôrazne dištancuje.

Problémy chcú riešiť za rokovacím stolom

„Naše odmietavé stanovisko k tejto akcii neznamená, že bagatelizujeme vyhrotenú situáciu medzi poľnohospodárskou verejnosťou a prehliadame nepriaznivý stav chlebového odvetvia. Podľa nás sa však problémy majú riešiť v prvom rade za rokovacím stolom odborným a konštruktívnym dialógom a nie tlakom z ulice ľudí, o ktorých sa ani nevie, koho presne zastupujú,“ reagovali členovia RPPS.

Stav slovenského poľnohospodárstva a potravinárstva je podľa RPPS kritický. Odvetvie sa nachádza na zlomovom bode, ktorý charakterizuje historicky najvyššie záporné saldo zahraničného obchodu s agropotravinárskymi komoditami v objeme 1,4 mld. eur

Strategické odvetvie

„Pokiaľ sa nezmení prístup štátu k agropotravinárskemu odvetviu, ktoré je v programovom vyhlásení vlády označené ako strategické odvetvie národného hospodárstva, našu krajinu v budúcnosti prevalcujú dovozové potraviny rôznej kvality a z časti našich poľnohospodárskych a potravinárskych firiem sa stanú len prázdne environmentálne záťaže,“ dodala hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

Radu poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv tvorí päť najreprezentatívnejších organizácií v agropotravinárskom sektore Slovenska, a to Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, Agrárna komora Slovenska, Potravinárska komora Slovenska, Zväz poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností a Združenie vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska.

 

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gabriela MatečnáJana Holéciová
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SR