Dôvodom podania sú podľa SAMO obmedzenia, ktoré škodia spotrebiteľom. Sťažnosť sa týka Zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami a Zákona o potravinách.
Vláda chce podľa Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov schváliť novelu zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami v podobe, ktorá vyhovuje iba obchodným reťazcom.
Po redistributívnej platbe, ktorá takmer vyhnala traktory do ulíc, sa teraz pod paľbu kritiky dostáva novela zákona upravujúca vzťahy medzi obchodnými reťazcami a výrobcami potravín.