Fidži má zásluhou ragbistov historické olympijské zlato

Letná olympiáda Rio de Janeiro 2016 - siedmy deň
Reprezentanti Fidži sa stali víťazmi turnaja mužov v premiére sedmičkového ragby, vo finále jednozančne zdolali Britov. Rio de Janeiro, 11, august 2016. Foto: SITA/AP

RIO DE JANEIRO 12. augusta (WebNoviny.sk) – Osea Kolinisau priviedol výpravu Fidži na slávnostné otvorenie olympijských hier a o týždeň neskôr ragbistov k zlatým medailám. Hráči ostrovného štátu z Tichomoria sa vo štvrtok stali víťazmi turnaja mužov v premiére sedmičkovej verzie ragby na OH.

OH 2016

Vo finále si aj pred zrakmi svojho premiéra Franka Bainimaramu suverénne poradili so súpermi z Veľkej Británie 43:7. Zlato z Ria je historicky prvý cenný kov pre Fidži na najväčšom športovom sviatku.„Dosiahli sme obrovský úspech, získali sme prvú medailu pre našu krajinu a hneď zlatú. Navždy sa staneme súčasťou histórie Fidži,“ povedal najskúsenejší z tímu olympijských víťazov, inak hlboko veriaci Kolinisau.

Obrazom: Letná olympiáda Rio de Janeiro 2016 – siedmy deň

Pred finále vraj svojim spoluhráčom povedal, že celé ich účinkovanie je riadené zhora a oni sú predurčení a obdarení šancou ukončiť čakanie krajiny na olympijskú medailu. „Prežívam silné emócie. Som lídrom tímu a ešte k tomu vlajkonosič Fidži. Vedeli sme, že to môžeme dotiahnuť do víťazného konca. Chlapcom som povedal: ´Potrebujeme oheň v srdciach a ľad v mysliach´,“ prezradil Kolinisau.

Fidžania položili základ zlatých medailí už v prvom polčase, ktorý vyhrali 29:0. Víťazi v zápase hranom na Deodoro Stadium predviedli 7 úspešných položení a pridali 8 bodov z kopov. Patrili medzi favoritov olympijského turnaja, keďže sú víťazmi prestížnej Svetovej série z ostatných dvoch rokov.

Tajomstvo ich úspechu môže spočívať aj v disciplíne, ktorú do talentovaného tímu v roku 2013 zaviedol britský tréner Ben Ryan. „Chceli sme ľuďom predviesť ragby na fidžijský spôsob. Myslím si, že sa nám to podarilo vo veľkom štýle,“ povedal kouč, ktorému doprial triumf aj jeho krajan z lavičky finálového súpera Simon Amor: „Nádherný fidžijský príbeh, postavili naozaj výnimočný tím. Zlato je v správnych rukách.“

Podľa ministerského predsedu Bainimaramu má olympijský triumf v krajine obrovskú odozvu: „U nás doma sa všetko zastavilo. Za tých pár uplynulých dní išla produktivita práce rapídne dolu, ale veríme, že v nasledujúcich dňoch zase porastie,“ komentoval premiér.

Výsledky štvrtkových záverečných stretnutí turnaja mužov v sedmičkovom ragby:

Finále:

Fidži – Veľká Británia 43:7 (29:0)

O 3. miesto:

Japonsko – JAR 14:54 (7:21)

Semifinále:

Fidži – Japonsko 20:5 (10:5)

Veľká Británia – JAR 7:5 (0:5)

O 5. – 8. miesto:

Nový Zéland – Francúzsko 24:19 (5:12)

Argentína – Austrália 26:21 (5:21)

O 5. miesto:

Nový Zéland – Argentína 17:14 (5:0)

O 7. miesto:

Francúzsko – Austrália 12:10 (5:5)

O 9. miesto:

USA – Španielsko 24:12 (12:5)

O 11. miesto:

Brazília – Keňa 0:24 (0:12)

Samsung_reklama

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom