Ficova vláda sama poslala Bruselu návrhy novej legislatívy, ohradili sa europoslanci voči klamstvám Beňovej

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lucia Ďuriš Nicholsonová
Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (Jablko). Reprofoto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Viacero slovenských poslancov Európskeho parlamentu sa ohradilo voči vyjadreniam europoslankyne Moniky Beňovej (Smer-SD) a predsedu strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Roberta Fica. Podľa Beňovej a Fica slovenskí europoslanci nabádajú európske inštitúcie na zastavenie eurofondov Slovensku alebo na aktiváciu článku 7 Lisabonskej zmluvy pre spustenie mechanizmu na pozastavenie hlasovacích práv Slovenska v Rade.

Europoslanci Martin Hojsík (PS), Michal Wiezik (PS), Lucia Ďuriš Nicholsonová (Jablko), Jozef Mihál (Demokrati), Vladimír Bilčík (Demokrati), Ivan Štefanec (KDH), Miriam Lexmann (KDH), Peter Pollák (Slovensko) a Eugen Jurzyca (SaS) tvrdia, že tieto opatreniach nikdy nepresadzovali, ako to tvrdí Beňová.

Výsledok aktivity Ficovej vlády

„Slovenská vláda sama dobrovoľne poslala návrhy novej legislatívy Európskej komisii (EK) na posúdenie. Ak teraz EK podniká kroky voči Slovensku, je to výsledok aktivity vlády Roberta Fica proti právnemu štátu a európskym hodnotám, ktoré sa Slovensko zaviazalo pri vstupe do Európskej únie dodržiavať,“ vysvetlili poslanci a dodali, že nemajú dosah na stanoviská EK, ktorej výkonným podpredsedom je nominant Smeru-SD Maroš Šefčovič.

Slovenskí europoslanci tvrdia, že v EP zatiaľ len prebieha debata o právnom štáte na Slovensku, ku ktorej EP prijme v januári svoje uznesenie. Beňovú zároveň žiadajú, aby svoje vyjadrenie stiahla a za svoje klamstvá sa verejne ospravedlnila.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Rieši to už Brusel

V Európskom parlamente bola v stredu debata o údajnom porušovaní princípov právneho štátu v súvislosti s navrhovaným prepracovaním Trestného zákona a rušením Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Uviedla to europoslankyňa Monika Beňová (Smer-SD) s tým, že neúspešní opoziční politici sa rozhodli pomstiť ľuďom na Slovensku, pretože prehrali v parlamentných voľbách.

„Zákernosť a zlomyseľnosť našich opozičných politikov voči vlastnému štátu a jeho občanom očividne nemá žiadne hranice. Prišli totiž s nápadom na aktiváciu článku 7 Lisabonskej zmluvy voči vlastnej krajine. Ten sa považuje za najtvrdšiu sankciu, ktorú možno uplatniť voči členskému štátu,“ uviedla Beňová a vysvetlila, že to by mohlo znamenať napríklad pozastavenie hlasovacích práv v Rade EÚ a tiež stopnutie európskych peňazí určených pre samosprávu, ochranu životného prostredia, zdravotníctvo, školstvo či poľnohospodárov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eugen JurzycaIvan ŠtefanecJozef MihálLucia Ďuriš NicholsonováMaroš ŠefčovičMartin HojsíkMichal WiezikMiriam LexmannMonika BeňováPeter PollákRobert FicoVladimír Bilčík
Firmy a inštitúcie Smer - SSDÚrad špeciálnej prokuratúry