Fico vyzýva vládu, aby odsúdila udalosti v Maďarsku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Fico
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 7. januára (WEBNOVINY) – Predseda strany Smer-SD Robert Fico vyzýva slovenskú vládu, aby odsúdila nedemokratické tendencie v Maďarsku, tak ako to urobili aj iní európski predstavitelia. „Ak bude mlčať vláda, pani Iveta Radičová a pán Mikuláš Dzurinda odobrujú to, čo sa odobriť nedá,“ vyhlásil dnes predseda najsilnejšej opozičnej strany. Nepáči sa mu, že slovenský kabinet dosiaľ nekritizoval žiaden z krokov, ktoré sú podľa neho v konflikte s demokratickými princípmi.

„Boja sa ho? Slúžia mu? Musia mať za každú cenu podporu slovenských maďarských strán?“ pýtal sa expremiér na príčiny, pre ktoré vládne špičky neodsúdili kroky maďarského premiéra Viktora Orbána. Nazdáva sa, že najpodstatnejším motívom je protieurópsky postoj SDKÚ-DS a snaha vlády vytvoriť „falošný obraz lepších vzájomných vzťahov“.

Keď Smer-SD vládol, svoje vládnutie postavil na troch pilieroch – na populizme, nacionalizme a na rozoštvávaní. Uviedol to dnes na tlačovej besede minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda (SDKÚ-DS) v reakcii na výroky Fica. „Myslím si, že na týchto pilieroch postavil aj svoju volebnú kampaň,“ dodal Dzurinda, podľa ktorého Smer-SD ani v opozícii „nič nezabudol, ale sa ani nič nové nenaučil“. Dzurinda odmietol, že vláda premiérky Ivety Radičovej zatvára oči pred dianím vo svete a v okolitých krajinách a citoval z predvianočného stanoviska premiérky, v ktorom hodnotí maďarský tlačový zákon. „Maďarský mediálny zákon vzbudzuje otázniky o jeho súlade s demokratickými princípmi slobody tlače v Európskej únii,“ prečítal šéf diplomacie z premiérkinho stanoviska.

Ústami Fica Smer-SD vzápätí odsúdil udalosti v Maďarskej republike, ktoré považuje za demontovanie základných demokratických princípov. „Máme na to právo, tiež tam máme politických partnerov, vidíme, čo sa deje s opozíciou,“ povedal predseda strany. Prekáža mu najmä nový mediálny zákon, odňatie časti právomocí maďarského Ústavného súdu či zrušenie trojdelenia moci, ktoré sa podľa neho chystá.

„Ak takéto vyhlásenie urobia, budú mať plnú podporu strany Smer-SD,“ zaviazal sa Fico a poznamenal, že jeho strana nežiada radikálne vyhlásenie, postačí jej prosté odmietnutie nedemokratických krokov. Predseda Smeru-SD nekonkretizoval, aké kroky by nasledovali, ak vláda jeho výzvu odmietne. „Toto je spor o demokraciu, dnes pani Radičová a pán Dzurinda stoja na strane Viktora Orbána,“ nazdáva sa.

Fico zároveň neodmietol možnosť sankcií, ak sa situácia v Maďarsku nezlepší. „Pokiaľ sa Európa nepostaví veľmi razantne, môže sa dianie vymknúť z rúk. Ak by tendencie pokračovali, bolo by zlikvidované trojdelenie moci, musí EÚ pristúpiť k podstatne razantnejším krokom,“ povedal s dodatkom, že pri pohľade na Slovensko si Orbán musí mädliť ruky.

O Ficovej výzve, aby Radičovej vláda urobila vyhlásenie, si Dzurinda myslí, že Fico to neurobil s dobrým úmyslom. „Veď z neho kričí, srší, snaha rozoštvávať,“ povedal Dzurinda. O Ficových dnešných vyjadreniach si myslí, že je to nepekné politikárčenie. „Vidí sa mi, že politickej strane Smer prekážajú lepšiace sa slovensko-maďarské vzťahy. Nám na lepšiacich sa slovensko-maďarských vzťahoch záleží,“ povedal v reakcii Dzurinda. Podľa neho je potrebné, aby stredná Európa bola kompaktným regiónom a aby národy v nej dobre nažívali. „To ale neznamená, že si nehovoríme, a že si nebudeme hovoriť aj nepríjemné veci. Ale rozoštvávať, predháňať sa v silnejších vetách, ktoré budeme posielať cez Dunaj, nepomôže ničomu dobrému. Principiálna, ale aj kultivovaná diplomacia a zahraničná politika povedú k tomu, že slovensko-maďarské vzťahy sa budú aj naďalej zlepšovať. Veľmi nám na tom záleží,“ povedal Dzurinda.

Európska komisia v utorok potvrdila, že nebude váhať s potrestaním Maďarska v prípade, že nový mediálny zákon, ktorý v sobotu vstúpil do platnosti, porušuje nariadenia Európskej únie o slobode tlače. Maďarská vláda zdôraznila, že v prípade mediálneho zákona neustúpi. „Pred kritizovaním (zákona) si počkajme na to, ako bude fungovať. Sme si istí, že úplne splní svoju úlohu,“ uviedol pre maďarský rozhlas Zoltán Kovács, štátny tajomník pre komunikácie.

V Maďarsku začal 1. januára platiť kontroverzný mediálny zákon, na základe ktorého vznikol napríklad nový Národný mediálny a komunikačný úrad obsadený prevažne členmi vládnej strany Fidesz premiéra Viktora Orbána. Úrad dohliada na všetky tlačové, elektronické a internetové médiá. Porušovateľom zákona hrozí pokuta do 200 miliónov forintov (727 000 eur), čo môže byť pre niektoré médiá likvidačné. Týmto spôsobom sa má trestať „nevyvážené spravodajstvo“, čo však v zákone nie je presne definované. Úrad zároveň môže novinárov donútiť prezradiť ich zdroj informácií, ak pôjde o záležitosť týkajúcu sa národnej bezpečnosti.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Iveta RadičováMikuláš DzurindaRobert Fico
Firmy a inštitúcie SMER-SD